تیر ۱۳۹۵ - پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفان | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفان

نسخه امروز سلامتی روزی سه عدد میوه آبدار

نسخه امروز سلامتی روزی سه عدد میوه آبدار 

برای سلامتی بیشتر و شادابی بیشتر جسم شما یک نسخه داریم:مصرف روزی سه عدد میوه آب دار خوشمزه.یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی با بیان اینکه افراد باید روزانه سه عدد میوه آبدار و متوسط مصرف کنند، عنوان کرد: مصرف میوه و سبزی از بروز کم آبی در بدن پیشگیری می کند.

 

دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه و رژیم غذایی با بیان اینکه به افراد توصیه می شود روزانه از میوه‌ها و سبزی‌های تازه در حد مناسب استفاده کنند، گفت: افراد باید روزانه یک واحد میوه پیش از ظهر و دو واحد نیز در وعده عصر میوه مصرف کنند تا بدن دچار کم آبی و کمبود ویتامین نشود.

 

وی افزود: هر واحد میوه برابر است با یک عدد میوه متوسط از قبیل سیب، زرد آلو، و پرتغال و یک برش ۴۰۰ گرمی هندوانه یا ۳۰۰ گرم طالبی است.

 

مدیر گروه جامعه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه افراد باید میوه‌های آبدار را مورد استفاده قرار دهند، یادآور شد: مصرف یک پیش‌دستی سالاد و سبزی در هنگام مصرف غذا یا بعد از آن نیز می‌تواند در حذف آب و ویتامین‌های بدن موثر باشد.

 

درستی خاطرنشان کرد: علاوه بر این مصرف آب و مایعات طی روز به خصوص در فصول گرم سال از بروز کم‌آبی در بدن پیشگیری می‌کند.

 

 

راک پردرآمدترین بازیگر جهان شد

راک پردرآمدترین بازیگر جهان شد 

راک را همیشه در فیلم های اکشن میبینیم و خیلی وقت است که مایه هیجان فیلم ها راک شده است.اما راک پول خوبی هم به جیب زده است,او پردرامد ترین بازیگر دنیا شناخته شده است. با اعلام این خبر بازیگر مشهور سینمای اکشن ذره‌ای فرصت را از دست نداد و آن را بلافاصله با هوادارانش در اینترنت به اشتراک گذاشت.

 

فوربس با انتشار لیست پر درآمدهای سالانه خود اعلام کرد که در فاصله ماه ژوئن پارسال تا امسال (خرداد تا خرداد) جانسون ۶۴.۵ میلیون دلار دریافت کرده که او را در ردیف ۱۸ از فهرست ۱۰۰ نفره فوربس شامل پردرآمدترین چهره‌های هنری سال قرار داد.

 

جانسون اعلام کرد از کسب این جایگاه بسیار مفتخر است. او بلافاصله نوشت کسب چنین جایگاهی او را تشویق می کند تا سخت‌تر و سخت‌تر کار کند. وی گفت فرد آزمندی نیست، اما با این جایگاه، سطح او تغییر می‌کند و در عین حال نشان می‌دهد موفقیت به تنهایی به دست نمی‌آید. وی افزود: وقتی دورت پر از افراد قوی و درخشان باشد تو می‌خواهی باز هم جدی تر کار کنی. این قدرتِ کار جمعی است.

 

البته جای تعجب ندارد که جانسون در راس پردرآمدترین‌های هالیوودی جای گرفته چون او در ۱۲ ماه اخیر در «سریع و خشمگین ۷» بازی کرده، بازیگر «سن آندریاس» و «اطلاعات مرکزی» هم بوده و در فیلم‌های «موآنا»، «سریع و خشمگین ۸»، «دیده بان ساحلی» نیز حضور داشته است. او در کمدی «بالرز» شبکه اچی بی او هم جلوی دوربین رفته است.

 

در فهرست ۱۰۰ ثروتمند فوربس، جکی چان با ۶۱ میلیون دلار در رده ۲۲، مت دیمون با ۵۵ میلیون دلار در رتبه ۳۱، تام کروز با ۵۳ میلیون دلار در ردیف ۳۷، جانی دپ با ۴۸ میلیون دلار در ردیف ۴۶، جنیفر لارنس با ۴۶ میلیون دلار در ردیف ۴۹، بن افلک با ۴۳ میلیون دلار در ردیف ۵۸، ون دیزل با ۳۵ میلیون دلار در رتبه ۷۸، رابرت داونی جونیور با ۳۳ میلیون دلار در ریف ۸۶، برد پیت با ۳۱.۵ میلون دلار در ریف ۹۴ جای گرفته‌اند.

 

۱۰۰ چهره‌ای که فوربس از پردرآمدترین چهره‌های دنیای هنر و فرهنگ ردیف کرده است، در مجموع بیش از ۵.۱ میلیارد دلار دریافت کرده‌اند.

 

 

راه های کسر خدمت سربازی را یاد بگیریم

راه های کسر خدمت سربازی را یاد بگیریم 

خدمت سربازی چیزی است که همه جوانان وطن باید آنرا بگذرانند مگر با شرایط خاص که معافی یا کسری شمال حالشان شود. برخی کاربران در صفحه مشکلات مردم در مورد شیوه‌های کسر خدمت سربازی سوال داشتند. در این زمینه روابط عمومی سازمان نظام وظیفه توضیحاتی ارسال کرده است.

 

طبق این توضیحات، 4 راه برای کاهش خدمت مشمولان غیر غایب متولد سال ۷۲ و ماقبل آن که در سال ۹۰ و سنوات قبل آن به سن مشمولیت رسیده‌اند، وجود دارد.تمامی مشمولان غیر غایب متولد سال ۷۲ و ماقبل آن که در سال ۹۰ و سنوات قبل آن به سن مشمولیت رسیده‌اند ولی به دلایل قانونی مثل معافیت تحصیلی، اعزام آنها به تعویق افتاده است بعد از اعزام می‌توانند از کسر خدمت ایثارگران استفاده کنند.

 

یکی دیگر از مواردی که مشمولان می‌توانند از کسر خدمت استفاده کنند ،خدمت کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد‌آب‌وهوا است. مشمولان در این مناطق ۱۹ ماه خدمت می‌کنند.

 

همچنین خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر ۱۸ ماه خواهد بود. از جمله مواردی که کسر خدمت شامل مشمولان می‌شود، کسر خدمت فرزند است یعنی سه ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند شامل سربازان می‌شود.

 

کسر خدمت نخبگان آخرین راهی است که سربازان مشمول می‌توانند از آن برای کاهش مدت زمان خدمت سربازی خود استفاده کنند.

 

در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در خصوص تولید و توسعه علم و نظریه‌پردازی در کشور، عده‌ای از مشمولان از طریق بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش‌های مختلف علمی و تحقیقاتی به‌کارگیری می‌شوند.

 

این مشمولان در قبال انجام پروژه‌های تحقیقاتی و ارزیابی و تأیید پروژه توسط هیات داوران، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت می‌شوند یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند.

 

این مشمولان در حین تحصیل نیز می‌توانند پروژه تحقیقاتی خود را سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می‌شود.

 

 

این هم از دانشجویان دودی و قلیانی

این هم از دانشجویان دودی و قلیانی 

از دانشجویان انتظار نمیرود که برای اوقات فراغت خود به سراغ تفریحاتی مثل دود و قلیان بروند اما مثل اینکه حقیقت طور دیگری است.قزوین شهری دانشجویی میباشد و به دلیل رفت و آمد بسیار زیاد دانشجویان به قلیان سراها پلیس مجبور شد تمام قلیان سراها را در کل این شهر جمع آوری و پلمپ نماید.

 

 توکل لطفی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار داشت: اخیرا خبرهایی مبنی بر فعالیت چند واحد صنفی ممنوعه همچون قهوه‌خانه در فاصله بسیار نزدیک با دانشگاه خوارزمی مطرح شده است.وی افزود: به دلیل نزدیکی بسیار زیاد این واحدها، دانشجویان به محض خروج از دانشگاه در اوقات فراغت، وارد این قهوه‌خانه‌ها شده و اوقات خود را با کشیدن قلیان پر می‌کنند!

 

رئیس کمیسیون دانشجویی شورای تامین استان البرز با بیان اینکه این موضوع باید توسط دانشگاه خوارزمی پیگیری شود، تصریح کرد: کمیسیون دانشجویی شورای تامین استان نسبت به این مساله حساس بوده و اقدامات لازم را در خصوص آن انجام خواهد داد.

 

لطفی خاطرنشان کرد: سال گذشته مشکلی مشابه مبنی بر انجام فعالیت یک واحد ممنوعه در جوار دانشگاه آزاد وجود داشت که با پیگیری دانشگاه آزاد، نیروی انتظامی و کمیسیون دانشجویی این مشکل رفع شد.
وی گفت: در مرحله اول دانشگاه ها باید خود پیگیر مسائل مربوط به واحدهای صنفی ممنوعه باشند.

 

شایان ذکر است چندین قهوه‌خانه که طبق قانون جزء واحدهای صنفی ممنوعه در اطراف مراکز آموزشی محسوب می‌شوند، در فاصله بسیار نزدیک به دانشگاه خوارزمی فعالیت می‌کنند و دانشگاه خوارزمی را به محاصره خود در آورده‌اند تا بسیاری از مشتریان این واحدها را دانشجویان دانشگاه خوارزمی تشکیل دهند.

 

 

سردرد عصبی را از میگرن تشخیص دهیم

سردرد عصبی را از میگرن تشخیص دهیم 

افرادی که دچار سردرد میشوند دچار شک هستند که از میگرن است یا این یک سردرد عصبی است؟ما شما را راهنمایی میکنیم. سردرد های میگرنی ، به دلیل درد بسیار زیادی که به همراه خود دارند ، معروف هستند. اما سردرد های عصبی تنها می توانند حواس شخص را پرت کرده و او را از تمرکز کافی بازدارند.

 

از دیدگاه پزشکی ، تشخیص سردرد های معمولی از میگرن کمی دشوار است و معمولا دلایل بروز سردرد های میگرنی با سردردهای عادی اشتباه گرفته می شود. برخی ممکن است هر دو نوع از سردرد را در یک بازه ی زمانی مشخص تجربه می کنند. یکی با درد بسیار شدید و دیگری با درد کمتر ، اما طولانی مدت.

 

یکی از مواردی که این دو نوع از سردرد را از یکدیگر جدا می کند این است که ، سردرد های میگرنی معمولا به دلیل مزاحمت برای چشم ، نور زیاد و سر و صدا بوجود می آیند که این دلایل معمولا نمی توانند باعث بروز سردرد عصبی شوند.

 

همچنین ، درد میگرن می تواند تا حدی شدید باشد که موجب بروز مشکلاتی در ناحیه معده شود . ( مثل حالت تهوع ) اما سردرد های عصبی معمولا خلق و خو و میزان تمرکز شخص را تحت تاثیر قرار می دهند . علاوه بر این ها ، درد سردرد های میگرنی معمولا در یک طرف سر پخش شده که دردی حتی همراه با احساس خفگی پدید می آورد ، تا جایی که این درد امکان داشتن روزی عادی را از شخص خواهد گرفت.

 

نکته ی جالب توجه دیگری که در اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که تمرینات ورزشی در برخی از افراد می تواند منجر به بروز سردرد های میگرنی شده و یا آن را بدتر کند. اما برعکس این موضوع درباره سردرد های عصبی و ناشی از تنش صادق نیست . تمرینات ورزشی منظم می توانند به درمان سردرد های عصبی کمک کنند.

 

این نکته را به خاطر داشته باشید که سردرد های عصبی معمولا خیلی جدی نیستند و یا نشان از مشکلی جدی در بدن ندارند. اما اوقاتی نیز وجود دارد که سردرد های مزمن از علایم مشکلی جدی ، حتی جدی تر از میگرن ، در بدن بشمار می روند .

 

اگر نشانه هایی نظیر سردرد های ناگهانی و بسیار شدید ، که بدون هیچ دلیلی رو به پیشرفت هستند ، گرفتگی شدید گردن ، تاربینی ، بی حسی و تب را تجربه می کنید ، بهتر است با یک پزشک مشورت نموده و از سلامت خود مطمئن شوید.

 

دلایل بروز سردرد های عصبی

افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به سردرد های عصبی هستند شامل موارد زیر می شوند :

 

افرادی که تحت شرایطی سرشار از استرس زندگی می کنند ( مثل کسانی که کار پر تنشی دارند و یا با مشکلات اقتصادی و یا احساسی دست و پنجه نرم می کنند.)

 

افرادی که در رژیم غذایی خود از مواد غذایی التهاب زا مثل نمک و شکر، به مقدار زیاد ، مصرف می کنند .
زنان ( برخی از مطالعات نشان داده زنان بیشتر از مردان سردرد های عصبی را تجربه می کنند )

 

افراد میانسال ( شواهد نشان داده سردرد های عصبی می توانند در ۳۰ تا ۴۰ سالگی اوج بگیرند. این موضوع احتمالا به دلیل افزایش استرس و کاهش فعالیت بدنی در این سنین است. )

 

کسانی که هنگام خواب فک خود را قفل می کنند و یا آپنه خواب دارند.

 

افرادی با نوسانات در قند خون و یا عدم نظم در ساعت وعده های غذایی

 

اشخاص افسرده و مضطرب

 

افرادی با کمبود خواب

 

نشستن در بیشتر ساعات روز ، بدون تحرک

 

 

ورزش های مضر برای خانم ها را بشناسیم

ورزش های مضر برای خانم ها را بشناسیم 

خانم ها با توجه به اندام و جسمی که دارند باید برخی ورزش ها را مثل طناب زدن با مراقبت انجام دهند یا بطور کلی کنار بگذارند. این موضوع را با دکتر امیرحسین عابدی یکتا، متخصص طب ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در میان گذاشتیم و از دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان در مورد حرکات ورزشی ممنوعه برای خانم‌ها پرسیدیم.

 

اگر شما هم نمی‌دانید که چه ورزشی را در چه شرایطی نباید انجام دهید و انجام چه حرکاتی به بدن‌تان آسیب می‌رساند، ادامه این مطلب را بخوانید.

 

از افتادگی رحم می‌ترسید؟
سوارکاری را رها نکنید
دکتر برجیس: اسب سواری سلامت خانم‌هایی که با مشکل و بیماری خاصی روبه‌رو نیستند را تهدید نمی‌کند و بعید است که یکی، دو ساعت سوارکاری در هفته مشکل خاصی را به وجود بیاورد. آنچه که احتمال ابتلا به افتادگی رحم را بالا می‌برد، یبوست مزمن، زایمان مکرر و انجام ندادن حرکات ورزشی کف لگن است که می‌تواند باعث شل شدن عضلات مرتبط با آن ناحیه شود.

 

باردارید؟
شنا نه! آب‌بازی کنید
دکتر برجیس: رفتن به استخر همه خانم‌های باردار را در معرض خطر قرار نمی‌دهد. اما کسانی که توصیه به استراحت دارند و به سقط تهدید شده‌اند، بهتر است مدتی با استخر خداحافظی کنند. از طرف دیگر خانم‌هایی که چند قلو باردار شده‌اند هم بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند.

 

این افراد نباید زیاد راه بروند و حتی برای جلوگیری از سقط شاید مجبور به دوختن دهانه رحم باشند. چراکه گذشته از پرریسک بودن بارداری چندقلو برای اغلب زنان، بسیاری از این مادران، سابقه نازایی و درمان ناباروری داشته‌اند و در این دوره باید بیشتر مراقب فعالیت‌های خود باشند.

 

با این وجود، اگر خانمی منع پزشکی خاصی برای رفتن به استخر نداشته باشد، وجود کلراید در استخر‌ها سلامت او و جنینش را تهدید نمی‌کند. بسیاری از خانم‌ها به ویژه در دوره بارداری، به‌خاطر ترس از قارچ و عفونت به استخر مراجعه نمی‌کنند.

 

اگر استخری که به آن مراجعه می‌شود بهداشتی و استاندارد باشد، خانم‌ها می‌توانند با ژل بهداشتی یا مخلوط آب و جوش شیرین خود را قبل و بعد از استخر شست و شو دهند و نگران ابتلا به عفونت نباشند. اما حتی اگر نگرانی در مورد ابتلا به عفونت و قارچ وجود نداشته باشد، شنا کردن به کمتر خانم بارداری توصیه می‌شود.

 

پس در این ماه‌ها خانم‌ها بهتر است به جای شنا در آب آرام آرام راه بروند.

 

عضلات‌تان ضعیف است؟
یوگا کار کنید
دکتر برجیس: ورزش‌های ریلکسی و کششی مناسب‌ترین گزینه برای خانم‌ها هستند. درحالی که این حرکات عضلات بدن خانم‌ها را تقویت می‌کنند، فشاری به هیچ یک از ارگان‌های بدن آنها نمی‌آورند. البته اگر فردی در ناحیه خاصی آسیب دیده باید با مشورت پزشک متخصص و کارشناس ورزشی حرکات مناسب را تعیین کند.

 

در دوره بارداری ممکن است خانم‌ها بسته به شرایط جسمی خود برای انجام برخی حرکات محدودیت داشته باشند. اما به طور کلی، یوگا و دیگر ورزش‌های کششی نه تنها به آرامش ذهن خانم‌ها کمک می‌کنند بلکه سلامت و قدرت عضلانی را هم برای‌شان به ارمغان می‌آورند.

 

دکتر عابدی: ژیمناستیک گرچه در گروه ورزش‌های کششی جا می‌گیرد اما ورزش سختی به شمار می‌آید. به خصوص حرکاتی که ورزشکار روی تشک انجام می‌دهد، نیازمند توان استخوانی بالایی است. این حرکات ممکن است ضرباتی را به مچ دست وارد کند، مچ را دچار شکستگی و له‌شدگی یا اینکه رشد استخوان را دچار مشکل کند.

 

به همین دلیل انجام حرفه‌ای این ورزش به نوجوانانی که در اوج دوره رشد هستند، توصیه نمی‌شود.
انجام ورزش ژیمناستیک به عنوان یک تفریح در بلوغ مشکلی ندارد اما پرداختن به این ورزش به طور حرفه‌ای ممکن است برای همه نوجوانان و به ویژه دختران که استخوان‌های ظریف و حساس‌تری دارند، دردسرساز شود.

 

دوره قاعدگی را می‌گذرانید؟
بدنسازی را کنار نگذارید
دکتر عابدی یکتا: بدنسازی یکی از ورزش‌هایی است که انجام آن به خانم‌ها توصیه می‌شود. این ورزش هم به صورت کار با دستگاه و هم در قالب حرکات ورزشی بدون دستگاه انجام می‌شود.

 

در دوره قاعدگی منعی برای ورزش کردن و حتی انجام حرکات بدنسازی وجود ندارد و حتی کم نیستند خانم‌هایی که در دوره قاعدگی قهرمان رشته‌های ورزشی شده‌اند اما از آنجا که توزیع آب در بدن در این دوره متفاوت از دیگر روزهای ماه است، خانم‌هایی که قصد ورزش در این چند روز را دارند، باید میزان آب بیشتری مصرف کنند.

 

تنها کسانی که محدودیت‌هایی در انجام این حرکات دارند سالمندان هستند که باید با وزنه‌های سبک‌تر ورزش را انجام دهند. خانم‌هایی که نمی‌خواهند حجم عضله‌شان زیاد شود و تنها به دنبال این هستند که عضلات‌شان قدرت و قوام بیشتری بگیرد، بهتر است این حرکات را با وزنه‌های سبک‌تر اما با تکرار بیشتر انجام دهند.

 

دکتر برجیس: شاید دمبل زدن سلامت جسم همه خانم‌ها را تهدید نکند اما کسانی که عضلات کف لگن ضعیفی دارند و با حرکات ورزشی منظم این عضلات را تقویت نمی‌کنند، بهتر است از حرکات ورزشی که با دمبل انجام می‌شود، پرهیز کنند. چنین حرکاتی به داخل شکم فشار می‌آورد و مجرای ادرار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

افتادگی مثانه دارید؟
طناب نزنید
دکتر عابدی یکتا: اینکه طناب زدن برای سلامت خانم‌ها مضر است، ادعایی کاملا نادرست است. طناب زدن ورزش بسیار مفیدی برای خانم‌هاست و می‌تواند از بروز زانو درد که یکی از مشکلات رایج سالم بودن در این گروه است، جلوگیری کند.

 

گذشته از این، طناب‌زنی ورزشی تعادلی است و انجام مرتب آن باعث می‌شود خانم‌هایی که در میانسالی و سالمندی به مشکل پوکی استخوان دچار می‌شوند، با تعادل بیشتری فعالیت کنند و کمتر دچار ضربه‌دیدگی ناشی از بی‌تعادلی شوند.

 

دکتر برجیس: افتادگی مثانه یکی از مشکلات شایع در خانم‌هاست، کسانی که با این عارضه روبه‌رو هستند تا پیش از کامل شدن روند درمان‌شان نباید ورزش طناب‌زنی را انتخاب کنند.

 

نگران تخمدان‌ها هستید؟
تکواندو را ادامه دهید
دکتر برجیس: انجام ورزش‌های رزمی اگر با مشاوره کارشناس ورزش صورت گیرد، مشکلی را برای سلامت خانم‌ها به وجود نمی‌آورد اما گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات اهمیت زیادی دارد و البته افراد باید در طول زمان حرکات پیشرفته‌تر را تمرین کنند و آرام آرام و زیر نظر کارشناس حرکات شدید‌تر را انجام دهند.

 

با این وجود، مسلم است که باز کردن و پرتاب کردن پاها در ورزش‌های رزمی و ضربه دیدن بدن از روی لباس‌های ورزشی مشکلی برای سلامت خانم‌ها به وجود نمی‌آورد.

 

دکتر عابدی: هاکی، بوکس، کشتی، شیرجه و ورزش‌های برخوردی برای اغلب ورزشکاران این حوزه‌ها آسیب‌هایی را به همراه دارد اما این مشکلات در خانم‌ها به دلیل توان بدنی پایین‌تر شایع‌تر است. با این وجود نمی‌توان ورزش‌های رزمی را برای خانم‌ها مضر دانست.

 

عده‌ای به اشتباه می‌گویند که ضربات وارد شده به شکم و لگن در این ورزش‌ها به تخمدان‌ها آسیب می‌زند و دردهای قاعدگی را بیشتر می‌کند، اما واقعیت این است که تخمدان‌ها درون لگن قرار دارند و توسط لگن مخافظت می‌شوند.

 

 

استعدادهای باور نکردنی در کودکان اوتیسمی

استعدادهای باور نکردنی در کودکان اوتیسمی 

کودکان مبتلا به اوتیسم میتوانند در برخی زمینه ها مثل حافظه از خود استعداد بی نظیری نشان دهند.نمونه این استعداد ها در فیلم مردبارانی به خوبی نمایش داده میشود که داستین هافمن با یک نگاه تمامی لیست آهنگ های یک کافه را حفظ میشود.

 

 یک محقق و پژوهشگر حوزه کودکان در خصوص کودکان مبتلا به اوتیسم یا در خودماندگی گفت: کودکان اوتیسمی به برنامه های ساختاری و فردی نیاز دارند .همچنین در این کودکان مهارت هایی مانند مهارت کنشی،مهارت کلامی ،ارتباطات و مدیریت رفتارها نیز باید افزایش پیدا کند.

 

یوسف اردبیلی محقق حوزه بیماری های کودکان در خصوص ویژگی های کودکان اوتیسمی افزود: کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند درمان های گفتاری برای آنها از ضروریات است.کار درمانی و درمان فیزیکی نیز باعث می شود تا حدودی ضعف های این کودکان برطرف شود.

 

اغلب این کودکان نیاز دارند تا با یک فردی که تجربه های کافی در زمینه رفتار با کودکان اوتیسمی را فراگرفته است در تماس باشند تا بتوانند خدمات بهتری دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به این اختلال عصبی و معیارهای مختلف تعریف اوتیسم گفت:اوتیسم در حقیقت یک اختلال عصبی به شمار می رود و انجمن روان کاوی ایالات متحده در سال 2000 میلادی طبقه بندی های مختلفی از اختلالات شایع رشد اوتیسم ارائه داد.

 

قانون تعلیم و تربیت افراد ناتوان سه جنبه اولیه را برای اوتیسم می شناسد که باعث مشکلات جدی در بخش اعظم فعالیت های روزانه آنها به خصوص در تحصیل می شود.

 

اردبیلی ضمن بیان این مهم که دامنه تعاملات اجتماعی کودکان اوتیسمی محدود است تصریح کرد:این کودکان نه تنها در تعاملات اجتماعی ضعیف هستند بلکه برخی رفتارهای سرزده از سوی آنها به مهارت های ارتباطی شان لطمه وارد می کند.الگوهای مداوم رفتاری مانند لرزیدن،تکان تکان خوردن،فعالیت های غیرکنشی،خط خطی کردن وسایل و… نیز جزء اصلی خصوصیات رفتاری کودکان اوتیسمی به شمار می رود.

 

این پژوهشگر در ادامه افزود:اوتیسم جزء 5 اختلال مهم رفتاری به شمار می رود که تحت طبقه اختلالات شایع رشد در قانون تعلیم و تربیت افراد ناتوان آورده شده است.همچنین این اختلال نیز در میان پسران شایع تر است و تقریبا چهار برابر دختران نیز به این اختلال مبتلا می شوند.

 

به گفته این محقق،طیف ناتوانی اوتیسم در آمریکا بسیار زیاد است و نمونه گیری ها نشان می دهد یک نفر در 110 نفر در آمریکا به اوتیسم مبتلا هستند.خیره نگریستن یک مشکل اساسی است که در طیف اختلالات اوتیسم به چشم می خورد .

 

این کودکان به ندرت توانایی برقراری ارتباط با دیگران را دارند .کودکان اوتیسمی الگوهای رفتاری تکراری و یکنواختی دارند .در بازی و تقلید و تعامل اجتماعی با همسالان خود بسیار متفاوت رفتار می کنند.

 

این پژوهشگر حوزه کودکان در بیان برخی مشکلات رفتاری کودکان اوتیسمی ادامه داد:کودکان مبتلا به اوتیسم در دنیای منحصر و خاص خود زندگی می کنند و کاملا به طور ارادی در تعاملات اجتماعی تمایلی به شرکت در جمع ندارند.کودکان اوتیسمی در سنین نوجوانی به جای تقابل و همبستگی با همسالان به اشیا اطراف شان وابستگی نشان می دهند .

 

وی افزود:کودکان اوتیسمی همچنین حرکات تکراری را بیشتر دوست دارند و از دنیای واقعی خود را دور می کنند.ارتباط کمی با دنیای اطراف برقرار می کنند و در قبال دستورات و الزامات واکنش عکس از خود نشان می دهند.زیرا وجودشان آکنده از انگیزش های درونی است.

 

اردبیلی با اشاره به موفقیت های کودکان اوتیسمی در زمینه های مختلف بیان کرد: توسعه و رشد کودکان اوتیسمی نیز در برخی موارد چشمگیر است عده ای از این کودکان مهارت های کنشی بسیار بالایی دارند و در مطالعه پیشرفت زیادی از خود بروز می دهند.همچنین استعداد خارق العاده در انجام محاسبات ریاضی دارند که همین مهم باعث می شود در حد مهارت یک دانشمند قرار گیرند.

 

 

حواستان به کیف های سنگین باشد

حواستان به کیف های سنگین باشد 

اغلب ما اگر با کیف سنگین به این طرف و آنطرف برویم برایمان مهم نیست و از همه تاسف بار تر همین بی توجهی را نسبت به فرزندانمان نیز داریم. اسکولیوز زمانی روی می‌دهد که محور اصلی ستون فقرات به طرفین انحراف پیدا می‌کند.

 

شیوع این بیماری حدود 2تا 5 درصد است و سن شیوع آن 10 تا 15 سالگی است و در دخترها شایع‌تر از پسرها‌ست. شایع‌ترین علت این بیماری ناشناخته است.

 

از سایر علل می‌توان به مواردی مانند اختلال مادرزادی و مسائل تکامل و التهاب دیسک کمر و عدم انطباق طول اندام‌ها اشاره کرد.مثلا پای یک سمت یک سانتی‌متر کوتاه‌تر باشد و در این حالت لگن پایین‌تر آمده و ستون فقرات به دنبال آن می‌چرخد.

 

اگر این بیماری بموقع درمان شود عوارضی ندارد، اما اگر انحراف ایجاد و استخوان‌ها سفت و محکم شود، مشکل اصلاح نمی‌شود.اصلاح باید در سنین پایین‌تر باشد. عادت‌های غلط هم می‌تواند در بروز مشکل نقش داشته باشد.

 

مثلا حمل کیف‌های سنگین در یک دست باعث می‌شود ستون فقرات در دانش‌آموزان به یک سمت بچرخد یا فرد ساعت‌ها تبلت در دست دارد می‌نشیند آن هم در وضعیت نامناسب که این هم باعث فرم دادن به ستون فقرات می‌شود.

 

عامل دیگر عضلات شکم و عضلات پشت است که در این مورد ورزش نکردن و بی‌حرکتی‌های طولانی مساله را تشدید می‌کند.

 

گفته می‌شود اسکولیوز اگر از نوع ناشناخته باشد قابل درمان است. آیا این مساله درست است؟

این امر با تشخیص زودرس و ورزش کردن امکان‌پذیر است. پزشک فرد را معاینه می‌کند و به فرم ایستادن و عدم تقارن شانه‌ها که یکی بالاتر و یکی پایین‌تر است، همچنین به فرم راه رفتن و طول اندام‌ها توجه می‌کند و برای تایید تشخیص ممکن است از عکس ایستاده ستون فقرات کمک بگیرد.

 

پزشک انحراف را دیده و آن را اندازه‌گیری می‌کند. اگر انحراف کمتر از 30 درجه باشد، ورزش کردن و استفاده از بریس کفایت می‌کند.

 

اگر انحراف تا 45 درجه است و بچه در مراحل رشدی قرار دارد با پیگیری مجدد و ورزش کردن می‌توان به او کمک کرد. در صورتی که انحراف بالای 45 درجه باشد درمان با عمل جراحی صورت می‌گیرد. اگر انحراف ستون فقرات 10، 12 یا 15 درجه باشد طول اندام (یک پا) خیلی کوتاهی نداشته باشد، معمولا اصلاح حرکت می‌تواند مفید باشد.

 

به این کودکان باید گفته شود کیف را حتی‌الامکان نزدیک بدن خود قرار دهند، چرا که در این صورت فشار به ستون فقرات کمتر وارد می‌شود. مسئولان مدرسه بهتر است به کودکان تذکر بدهند از حمل وسایل اضافی خودداری کنند و کیف سنگین با خود حمل نکنند.

 

حرکات کششی و حرکات اصلاحی و همچنین استفاده از بارفیکس که ایجاد کشش می‌کند برای این کودکان می‌تواند مفید باشد، چرا که باعث کشیده شدن ستون فقرات می‌شود البته توصیه می‌شود افراد از خرید خود سرانه وسایلی که به این منظور در برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، خودداری کنند.

 

توصیه می‌شود خانواده‌ها توجه بیشتری به کودکان خود داشته باشند و اگر هر نوع اختلال و چرخش ستون فقرات و بالا و پایین بودن شانه‌ها را جدی تلقی و آن را پیگیری کنند. به حمل بار سنگین در طی سال تحصیلی توسط دانش‌آموز توجه کنند و همچنین مراقب تحرک نداشتن کودک خود باشند.

 

گفتنی است والدین باید به شیوه مطالعه فرزند خود و همچنین نشستن‌های طولانی مدت در وضعیت نامناسب برای انجام بازی‌های رایانه‌ای و… توجه کنند.

 

در ضمن ژنتیک می‌تواند در بروز اسکولیوز نقش داشته باشد و البته این یک احتمال است و قطعی نیست؛ یعنی اگر در خانواده اسکولیوز دیده شود ممکن است در فرزندان آنها نیز این مشکل دیده شود، اما قطعی نیست.

 

 

استفاده از نایلون های رنگی مجاز است؟

استفاده از نایلون های رنگی مجاز است؟ 

وقتی به مغازه ها و فروشگاه ها مراجعه میکنیم اغلب خرید های ما را داخل نایلون های رنگی قرار میدهد و ما هم وقتی کشوی آشپزخانه را باز میکنیم با این نایلون ها که از همین خریدها جمع آوری شده است روبرو میشویم.

 

 اغلب نایلون‌های فله‌ای فقط باید برای حمل خوراکی‌های بسته بندی شده مورد استفاده قرار گیرند و تماس مستقیم این قبیل نایلون‌ها با مواد غذایی خام یا میوه‌ها و سبزیجات شسته و خشک شده از لحاظ بهداشتی مناسب نیست و توصیه بر این است که از نایلون‌های رنگی برای حمل مواد غذایی نیز استفاده نشود.

 

نایلون‌های رنگی از پلاستیک‌های دست دوم و بازیافتی تهیه می‌شوند که تولیدکنندگان آن را رنگ می‌کنند و گاهی برای پنهان کردن بوی مشمئزکننده آن از مواد معطر غیر استانداردی استفاده می‌کنند که برای سلامت مضر است.
در نتیجه استفاده از نایلون‌های رنگی توسط فروشندگان مواد خوراکی ممنوع است و باید مورد اعتراض مشتری قرار گیرد.

 

اگر از این نایلون‌ها برای حمل مواد غذایی استفاده شده باشد به محض رسیدن به منزل ماده غذایی را از این نایلون‌ها خارج کنید و دست‌هایتان را خوب بشویید.

 

و اما نایلون‌های شفاف…
از گروه پلاستیک‌های دست اول هستند و برای حمل مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما استفاده مجدد از این نایلون‌ها برای نگهداری مواد غذایی خام در یخچال و فریزر اصلا توصیه نمی‌شود.

 

این نایلون‌ها به دلیل جریان الکتریسیته ضعیفی که در اثر تماس با اشیای دیگر در زمان حمل محصول بر سطح خود ایجاد می‌کنند به شدت آلودگی‌های محیط را به خود گرفته و حتی امکان نفوذ و رشد تخم انواع حشرات مانند سوسک‌ها در آنها وجود دارد.

 

استفاده از این نایلون‌ها در فضای آشپزخانه که مدام با مواد غذایی یا ظروف غذا در ارتباط است از لحاظ بهداشتی مشکل دارد.

 

به جای نایلون از کیسه پارچه‌ای استفاده کنید
شعار همیشگی فعالان محیط‌زیست استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای قابل شست‌وشو به جای انواع کیسه‌های نایلونی و پلاستیکی است.اگر عادت به نگهداری میوه در کیسه دارید آنها را درون کیسه‌های پارچه‌ای یا بهتر از آن درون آبکش‌های استیل قرار دهید.

 

برای نگهداری نان در فریزر از کیسه‌های سفره‌ای که لایه داخلی پارچه‌ای دارند و برای حمل نان از پارچه‌های نازک استفاده کنید.خوب است این را بدانید که حمل نان داغ با نایلون به مهاجرت ترکیبات شیمیایی نایلون به نان منجر می‌شود.

 

انواع حبوبات، ماکارونی، سبزی‌های خشک و اسنک‌ها را درون ظروف دردار شیشه‌ای نگه دارید حتی می‌توانید برای استفاده کمتر از نایلون‌ها برای حمل میوه، سبزی و مواد غذایی از کیسه‌های پارچه‌ای قابل شست‌وشو استفاده کنید.

 

مواد غذایی را با نایلون در مایکروفر نگذارید
برخی خانواده‌ها برای گرم کردن یا یخ‌زدایی انواعی از مواد غذایی درون مایکروفر، محصول را به همراه بسته‌بندی نایلونی آن داخل مایکروفر می‌گذارند اما باید بدانید حرارت بسیار زیاد این دستگاه می‌تواند باعث آزاد شدن ترکیبات شیمیایی نایلون شده و اثرات نامطلوبی روی ماده غذایی بگذارد.

 

 

از چه زمانی کرم ضد چروک استفاده کنیم؟

از چه زمانی کرم ضد چروک استفاده کنیم؟ 

کرم های ضد چروک برای داشتن صورتی صاف در سنین بالا باید از جوانی استفاده شود.اما شوال اینجاست که از چه سنی شروع به زدن این کرم ها کنیم؟انتخاب و استفاده از کرم ضد چروک براساس سن، جنس، نوع و رنگ پوست افراد متفاوت است بنابراین، باید توجه داشته باشید که نباید از هر کرمی برای رفع چین و چروک پوست استفاده کرد.

 

خریدن یک کرم ضد چروک و استفاده از آن بدون توجه به سایر نکات، نه‌تنها به‌طور قطع نمی‌تواند روشی موثر برای کاهش چروک‌ها باشد، بلکه ممکن است سبب بروز مشکلات دیگری مانند خشک‌ شدن پوست یا پدید آمدن جوش‌های پوستی شود.

 

استفاده از کرم‌های ضد‌چروک، سن خاصی ندارد و زمان مناسب آن براساس نیاز و شرایط فرد و همچنین ویژگی‌های ژنتیک او تعیین می‌شود. با این حال، سن معمول و نسبی برای آغاز استفاده از کرم‌های ضد‌چروک 27 تا 30 سالگی است.