نقد کوچکی بر نحوه برگزار مراسم محرم روستای اوز | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفاننقد کوچکی بر نحوه برگزار مراسم محرم روستای اوز

بسم الله الرحمن الرحیم


در مطلب گذشته به نقاط قوت مراسم محرم روستای اوز اشاره کرده بودم و قول داده بودم که #نقد کوتاهی نیز از آن خواهم نوشت.
بسیار مختصر و به گونه ای که کمتر کسی از آن ناراحت بشود به ان خواهم پرداخت، در این انتقادات هیچ گونه نیت سوء ی وجود ندارد و فقط در جهت تلاش برای بهتر شدن کیفیت و ان شاء الله رفع این ایرادات از مراسم های زیبا و پر بار مذهبی و آیینی اوز خواهم بود.
نکته اول زمان: یکی از نکات بسیار مهم زمان جلسه است، به گونه ای که از قبل از نماز مغرب و عشاء دسته عزاداری حرکت می کند و تا ساعت 11 شب مراسم به طول می انجامد!
این طولانی شدن مراسم خود به خود از کیفیت آن می کاهد و موجب خستگی افراد و خصوصا مسن تر ها و کودکان می گردد، . بسیاری را نیز از این مراسمات گریزان می کند، شاید این کار در فصل تابستان که اذان ساعت 8 شب است خوب باشد اما مطمئنا زمانی که اذان مغرب ساعت 6 است، موجب آزار و اذیت خواهد بود.

نکته دوم مداحی: مداحی فقط شعر خواندن نیست، اینکه هرکسی پشت میکروفن برود و شعری بخواند برازنده ی هیچ مجلسی نیست، روستای ما مداح های خوبی دارد که پرتوان هستند، هم روضه خوان های خوبی هستند و هم شور خوان ، که به راحتی می توانند سبک های محلی را نیز اجرا کنند.بهتر است از مداح های سطح بالاتری دعوت به عمل بیاید، به نظرم همین مقدار کفایت میکند.
نکته سوم سخنرانی: زمان سخنرانی بسیار زیاد بود، به قول یکی از علما که می فرمودند، موقع سخنرانی 20 دقیقه اولش هم من می فهمم چه می گویم و هم مستمع متوجه می شود، و 20 دقیقه دوم من می فهمم چه می گویم و مستمع گیج و گنگ میشود و متوجه نمی گردد، 20 دقیقه سوم نه من متوجه می شوم چه می گویم و نه مستمع! مدت زمان یک ساعت سخنرانی با هر کیفیتی واقعا خسته کننده است. همچنین زمان اجرای سخنرانی هم اهمیت دارد، اینکه مردم حدود یک ربع ، نیم ساعت بی برنامه منتظر حضور سخنران باشند ، حال عزاداری را از بین می برد، چون در این زمان مجبورند با هم حرف بزنند تا سرگرم باشند و به تبع از کیفیت مجلس میکاهد.
نکته چهارم پذیرایی: بهتر است پذیرایی را ابتدا از زنانه شروع کنیم، در اغلب اوقات کودکان به همراه مادرها به زنانه می روند و با طول کشیدن زمان عزاداری هم خودشان کلافه می شوند و هم مادر را خسته و کلافه می کنند، به گونه ای که مادر کمتر از مجلس می تواند بهره ببرد، کودکان نیز تا هنگام شام خوابشان می برد، بنده از یکی از دوستانم شنیدم که در این ایام هیچ شبی فرزندش شام نخورده است و همواره بدون شام خوابیده است، چه می شود اگر اول خانم ها شام بخورند؟ چرا باید آنها بعد از آقایان شام بخورند و بوی غذا اطفال و زنان را اذیت کند و آنها منتظر شام بمانند تا آقایان غذایشان را میل کنند تا نوبت به انها برسد؟ اصلا این شرط مروت و جوانمردی است که کودکان و زنان ناظر غذا خوردن مردان باشند و آب در دهانشان جمع بشود؟ اگر علتش حفظ آبرو است که خدایی ناکرده شام به آقایان نرسد، و آن را بد و آبروریزی میدانند، آیا اگر شام به خانم ها نرسد بد و آبروریزی نمی شود؟
به هرحال از نظر بنده اولویت با زنان و کودکان است، آقایان منتظر بمانند طوری نمیشود، بی شک صبر آقایان در برابر گرسنگی بیشتر از اطفال است...
نکته پنجم و پایانی : مدیران و زحمت کشان برنامه با سعه صدر بیشتری با جوانان برخورد کنند و آنها را به چشم تهدید نگاه نکنند، اینها نقطه قوت برنامه هستند و می شود با هدایت و میدان دادن به انها مجالس را گرمتر و بهتر اداره کرد.

باز هم از زحمات همه ی زحمت کشان این مراسمات تشکر میکنم، واقعا مراسمات اوز کم نظیر و منظم اجرا می شود ، این چند انتقاد صرفا برای هرچه بهتر برگزارشدن مراسم و در جهت کمک به این عزیزان نگاشته شده است.

برادر کوچک شما
سید احمد

#نقد_مراسم_محرم_اوز
#محرم_1396
تماس با مدیر کانال :
@s_ahmad_aghili

به کانال رهروان شهدای اوز بپیوندید

✨ https://t.me/rahrovaneshohada_ozrud ✨