نقد افتتاحیه بخش دوم فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها) | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفاننقد افتتاحیه بخش دوم فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها)

بیاتومگ – قسمت افتتاحیه بخش دوم فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها)، قسمتی روشمند و باقاعده و موتور محرکه آن، قدرت و انتقام است. با نقد این قسمت از سریال وایکینگ‌ها همراه باشید.

سریال وایکینگ‌ها محصول شبکه هیستوری در طی دوره تقریبا پنج فصله خود دستخوش تغییرات شگرف و بزرگی شده است. و همانطور که پخش نیمه دوم فصل پنجم سریال شروع می‌شود، کاملا مشخص است که تا چه اندازه سریال تغییر پیدا کرده و تا چه اندازه برخی چیزها همانند قبل باقی مانده است. به عبارت دیگر، سریال درام وایکینگ‌ها ساخته مایکل هرست یک فرمول روشن و واضح دارد، فرمولی که دلیل محبوبیت طولانی و کیفیت پایدار سریال می‌باشد. با وجود همه این حرف‌ها، هر سریالی نمی‌تواند شخصیت اصلی خود (در مورد این سریال، رگنار لاثبروک با بازی تراویس فیمل) را از دست بدهد و با تغییر کانون توجه از وی به پسرانش همانند قبل جالب‌توجه و جذاب باشد، به خصوص آیوار بی‌استخوان کشنده و احتمالا دیوانه که با اشتیاق و شدت بسیاری توسط الکس هو اندرسن ایفا می‌شود.

نتیجه نیز سریالی است که تحمل تغییراتی که در سر راهش قرار بگیرند را دارد، تغییراتی که سبب می‌شوند تا سریال، دچار تغییر شکل یا وضعیت شود تا بدین صورت بتواند همچنان این داستان مردان شمالی و تلاش و جویش مداومشان برای اکتشاف و فتح را روبه‌جلو پیش ببرد. اما در نیمه دوم فصل پنجم سریال وایکینگ‌ها، آن جویش و جستجو از اینکه اندکی تغییر پیدا کرده، لذت می‌برد و از یک نیاز برای کاراکترها تا به سمت خارج حرکت کنند، به یک داستان بیشتر درونی تغییر پیدا کرده که عمدتا توسط جنگ داخلی تلخی به انجام رسیده است، جنگی که ظاهرا به پایان رسید و آیوار موفق شد تا کتگات را بدست بیاورد و خود را شاه اعلام نماید.

روابط خانوادگی تلخ و جگرسوز همیشه علاقه خاص سریال وایکینگ‌ها بوده اما سریال در این قسمت که با عنوان The Revelation (افشاسازی) است، این روابط تلخ را به سطح جدیدی می‌رساند. بخشی از آن، جنگ میان آیوار و خانواده‌اش و به خصوص تمایلش برای انتقام گرفتن از لاگرتا (کاترین وینیک) برای کشتن مادرش است و این خود نیز به همان اندازه بقیه موارد، بخشی کلیدی از داستان فعلی سریال است. اما همانطور که نیمه دوم فصل پنجم شروع می‌شود، مایکل هرست موفق می‌گردد تا این احساسات خانوادگی را بار دیگر شعله‌ور نماید و این کار را با آوردن رولو (کلایو استندن) به شمال انجام می‌دهد. هرست قصد دارد تا بازگشت رولو را به دلایل مختلف مهم و قابل‌توجه جلوه دهد. نه تنها خطاها و سرپیچی‌های رولو نسبت به برادرش رگنار همچنان طنین‌انداز است بلکه ارتباطات او با شاه جدید کتگات و همچنین بیورن (الکساندر لودویگ) و لاگرتا به نظر می‌رسد که جایگاه برادر رگنار را به عنوان تباه‌کننده و غارتگر برای همه افراد دخیل در آن مشخص می‌نماید.

کلایو استندن - فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ‌ها)
کلایو استندن – فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها)

به خصوص، ادعای رولو نسبت به اینکه بیورن پسرش است، یک سایه ناخوشایندی بر روی اتفاقات خانوادگی نامناسب و دشوار میان همسر مرحوم و سابق لاگرتا و برادرش که بیش از یک بار نقشه کشتن او را داشته، می‌اندازد. بسیار دشوار است تا متوجه شد که قصد مایکل هرست از اینکار فاصله انداختن میان بیورن و برادران ناتنی‌اش است یا اینکه صرفا برای تقویت کردن الگو و رفتار سریال است. عدم پاسخگویی لاگرتا نسبت به ادعای رولو نیز سبب اضافه شدن ابهام و کنجکاوی بیشتری نسبت به این موضوع می‌شود، هرچند، هر هدفی که از کاشته شدن این بذر وجود داشته، به وضوح توسط بیورن از بین می‌رود، کسی که نه تنها بار دیگر از شباهت فیزیکی خود نسبت به پدرش دفاع کرد بلکه به خصوصیت و کیفیت کاراکترش نیز اشاره نمود. به نظر می‌رسد که این تکذیب فعلا کافی می‌باشد اما این لزوما سبب نمی‌شود تا جلوی مایکل هرست از تکرار چنین موضوعی در ادامه فصل و سریال گرفته شود.

این قسمت، قسمت اول نیمه دوم فصل است و احساس می‌شود که در رویکرد خود نسبت به مقدمه‌چینی خط داستان‌های کلیدی برای باقی فصل، بیش از حد روشمند و باقاعده می‌باشد. در همین راستا، قسمت به سرعت میان کاراکترها و مکان‌های مختلف جابه‌جا می‌شود و تا حدی به عنوان یک خلاصه از نیمه اول فصل و در عین حال، محلی برای مقدمه‎چینی برای قسمت‌های آینده عمل نموده است. با این حال این کار با توجه به اینکه تا چه اندازه داستان‌های مختلف قطعه قطعه هستند، قابل درک است. اما این قطعه قطعه شدن داستان، چندین مرحله دیگر نیز پیشروی می‌کند، به طوریکه بیشاپ هگموند (جاناتان ریس مایرز)، لاگرتا و دیگران را قانع می‌سازد تا با او به انگلستان بازگردند، جایی که او احتمالا قادر خواهد بود تا در عوض وفاداری آنها نسبت به شاه اتلوولف (که از دنیا رفته) برای آنها امنیت فراهم نماید. هگموند همچنان خود را به عنوان یک کاراکتر جذاب و فریبنده نشان می‌دهد، حتی با وجود اینکه در حال حاضر مایکل هرست اندکی او را به فردی پرچانه و پر حرف تبدیل کرده است. با این وجود، مغایرت و تناقض‌های مختلف او، به خصوص رابطه داشتن او با جنس مخالف با وجود قسم تجرد خوردن، سبب شده تا این کاراکتر تنها یک مانع ساده برای آیوار یا ابزاری قابل استفاده برای وایکینگ‌ها در روابط حال حاضر خود با وسکس نباشد.

سریال وایکینگ‌ها با سرعت کار می‌کند تا دو طرح داستانی مختلف را در پایان قسمت با یکدیگر ترکیب نماید. آوردن مردم شمالی که اخیرا از قدرت خلع شده‌اند برای ملاقات با شاه آلفرد فردیا والش-پیلو به گره خوردن داستان کمک می‌کند و در عین حال، به آلفرد که ظاهرا از همین الان یک حاکم مجذوب‌کننده است، زمان بیشتری را برای درخشش و حضور در مرکز توجه می‌دهد. با توجه به نوظهوری سلطنت آلفرد و اصرار و پافشاری مادرش برای اینکه او هر چه زودتر با تولید وارث، حکومت خود را مستحکم سازد، نزدیکی او به هگموند، لاگرتا و بیورن ممکن است کمک کند تا او مورد توجه بیننده‌ها قرار بگیرد. گذشته از این‌ها، آلفرد کار دشواری در دنبال کردن راه شاه اکبرت (لینوس روچ) در پیش دارد و می‌تواند از تمام کمک‌های در دسترسش استفاده نماید.

الکس هو اندرسن - فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ‌ها)
الکس هو اندرسن – فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها)

این موضوع را نمی‌توان در مورد خط داستانی فلوکی (گوستاف اسکارسگارد) در آیسلند گفت. فلوکی و یارانش که از کتگات دور هستند و درگیر نزاع داخلی می‌باشند، همانند گروهی جدا و دورافتاده احساس می‌شوند و کم کم احساس می‌شود که خط داستانی آنها به نحوی سنگین و کند است. در حالی که احساس می‌شود توصیف و ترسیم از هم پاشیدن این گروه مردان شمالی توسط نارضایتی و اختلافات در هماهنگی و انطباق با بقیه سریال قرار دارد اما بافت ارتباطی بسیاری اندکی میان فلوکی و دیگر کاراکترهای اصلی باقی مانده و همین سبب شده تا این خط داستانی همانند یک سریال جداگانه احساس شود.

در کل، قسمت افشاسازی کارهای لازم و ضروری برای مقدمه‌چینی برای نیمه دوم فصل پنجم سریال وایکینگ‌ها را انجام می‌دهد اما رویکرد بیش از حد روشمند و باقاعده آن نسبت به داستان‌های مختلفش سبب شده تا برخی از ضرورت و فوریت عاطفی سریال از بین برود.

نوشته نقد افتتاحیه بخش دوم فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ‌ها) اولین بار در بزرگترین پایگاه خبری فیلم و سریال »» Bia2Mag. پدیدار شد.