لاریجانی: از ‌اشتباه سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و آمریکا نمی‌گذریم ۱۳۹۷/۰۹/۰۶ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانلاریجانی: از ‌اشتباه سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و آمریکا نمی‌گذریم ۱۳۹۷/۰۹/۰۶


لاریجانی:
از ‌اشتباه سعودی‌ها و اماراتی‌ها
در حمایت از صهیونیست‌ها و آمریکا نمی‌گذریم
    ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
Image result for ‫لاریجانی‬‎
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی خطاب به آل‌سعود و امارات هشدار داد که ایران برخلاف ‌اشتباه‌شان در تحریک صدام که با گذشت ملت ایران مواجه شد، از ‌اشتباه امروز آنان در حمایت از آمریکا و صهیونیست‌ها نمی‌گذرد.
علی لاریجانی رئیس ‌مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سخنانی، گفت: یک به‌هم‌ریختگی امنیتی در مناطق اسلامی ایجاد شده که ریشه اختلاف شیعه و سنی ندارد، سال‌ها شیعه و سنی در این منطقه در کنار هم زندگی می‌کردند.
رئیس ‌مجلس با بیان اینکه خلق جریانات تندرو و تروریستی ویژگی‌های جدید منطقه است که این جریانات داعیه خلافت دارند و موجب می‌شوند انرژی کشورهای اسلامی مستهلک شود، گفت: مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه انداخته‌اند و حجم زیادی سلاح وارد منطقه شده امنیت منطقه نیاز به این همه سلاح ندارد، یک بعد ناشی از منافع آمریکا در فروش سلاح است.
وی ادامه داد: کشورهای بسیار کوچکی در منطقه هستند که 3 برابر گستردگی‌شان سلاح می‌خرند، البته یک بعد آن مربوط به منافعی است که آمریکایی‌ها دارند و می‌خواهند سلاح‌هایشان را بفروشند و پولی در بیاورند؛ گاهی ترامپ هم که خیلی حرف‌های عجیب و غریبی می‌زند به صورت شفاف در حرف‌هایش ماهیت آمریکایی‌ها را نشان می‌دهد. اما قبلاً حرف‌هایش را بزک شده می‌زد.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که منطقه ما چقدر ظرفیت سلاح دارد، گفت: آیا پاسخ به این سؤال هدفی غیر از ایجاد آشفتگی در منطقه نیست؟
لاریجانی با تاکید بر اینکه صف‌کشی جدیدی در منطقه شکل گرفته و دارای بعد جدیدی شده است، افزود: این شرایطی که امروز در منطقه ‌ایجاد شده طبیعی نیست، مگر ایران چه اختلافی با عربستان و کشور امارات دارد؟ ما اگر با سعودی‌ها مخالفیم به خاطر رفتار عجیب و غریب آنها در یمن است، آنها یک کشور اسلامی هستند؛ اگر ما به امارات خرده می‌گیریم به خاطر دخالت در اوضاع یمن و کشتار مردم این کشور است، ما به این کشورها ایراد داریم، اما مسئله در منطقه اصلاً اختلاف بین دو کشور یا چند کشور نیست.
وی با تاکید بر اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حمایت از آمریکا و اسرائیل برای جنایت علیه مردم یمن و دیگر کشورهای منطقه راه غلطی می‌روند، گفت: نباید از ایران انتظار داشته باشند که در این کار و راه غلط آنها را تایید و حمایت کند. اگر ما به حزب‌الله کمک می‌کنیم این کمک‌ها را به حماس و جهاد هم داریم، اینها اهل سنت و دوستان ما هستند.
لاریجانی اضافه کرد: ما مقابل اسرائیل خواهیم ایستاد و نمی‌گذاریم که معامله قلابی قرن شکل بگیرد، آنها می‌خواهند اسرائیل را در منطقه حاکم کنند، اما ایران نمی‌گذارد. دوره کشورهایی که مقابل آمریکا و اسرائیل سر خم می‌کنند، گذشته است.
وی افزود: می‌گویند که چرا ایران از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند، اگر حزب‌الله نبود که شما لبنان را یک لقمه می‌کردید.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشورهایی که در قضیه فلسطین لغزش کرده‌اند، زیان می‌بینند. این کشورها دوره زمانی کوتاه را برای دستاورد بزرگ بلندمدتی فدا کرده‌اند و به زودی از این شرایط عبور می‌کنیم، اما رفتار این کشورها در خاطر مسلمانان می‌ماند و همه می‌فهمند که شما در شرایط خطیر منطقه نخست‌وزیر بدبخت اسرائیل را به کشورتان دعوت می‌کنید، کشورهای اسلامی نباید خودشان را آن‌قدر ارزان عرضه کنند.
بیانیه پایانی کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی
در آئین اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی بیانیه‌ «اختتامیه سی‌ودومین کنفرانس وحدت اسلامی با عنوان «قدس، محور وحدت امت» قرائت شد. شرکت‌کنندگان تاکید کردند که آرمان فلسطین مسئله محوری و عادلانه‌ امت اسلامی بوده و اولین دشمن جهان اسلام، رژیم غاصب صهیونیستی است؛ لذا باید تمامی تلاش‌ها برای مقابله با این رژیم غاصب همسو شود.
حاضران در کنفرانس بر ضرورت وحدت بین مسلمانان، پایان دادن به نزاع‌های داخلی و منطقه‌ای از طریق تشخیص دشمن، و نیز عبور از اختلافات و تمرکز بر نقاط مشترک و دعوت به گفت‌و‌گوی بین کشورها و نیروهای مؤثر در کشورهای اسلامی جهت برطرف کردن نزاع‌ها تأکید نمودند. علمای حاضر در کنفرانس مخالفت خود را با معامله قرن ترامپ با هدف به حاشیه راندن آرمان فلسطین و فراموشی آن اعلام کردند. شرکت‌کنندگان و آزاداندیشان حاضر در کنفرانس، حمایت از ملت فلسطین در رویارویی با جنایات رژیم صهیونیستی و اقدام جهت پایان دادن به آن، و نیز تلاش در راستای رفع محاصره ظالمانه از غزه را خواستارند.
شرکت‌کنندگان، مخالفت خود را با همه ‌اشکال عادی‌سازی سیاسی، بازرگانی، فرهنگی و ورزشی با رژیم صهیونیستی اعلام کردند؛ حاضران حمایت خود را از فرزندان شرافتمند امت در دفاع از راه مقاومت در منطقه به عنوان تنها گزینه‌ای که اثربخشی خود را در نزاع با دشمن صهیونیستی و آزادسازی این سرزمین و ملت آن، پس از ناکامی دیگر گزینه‌ها به اثبات رسانده، اعلام کردند.
شرکت‌کنندگان از جامعه بین‌المللی و تمامی کشورها، پایان دادن به جنگ ظالمانه علیه یمن، رفع محاصره، مبارزه با گرسنگی این ملت، حمایت از راه‌حل سیاسی، برقراری صلح از طریق حفظ تمامیت ارضی این کشور، آشتی ملی فراگیر و همکاری با گروه‌های یمنی جهت آبادانی کشور را خواهانند.
شرکت‌کنندگان، علاوه‌ بر تأکید بر محوریت قدس و مسجدالاقصی در محقق ساختن وحدت امت، و ضرورت آزادسازی همه خاک فلسطین از رود تا دریا، تشکر و قدردانی خود را از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در انتخاب قدس به عنوان موضوع این کنفرانس در شرایط کنونی منطقه، بیان نمودند.