عادل‌آذر: رای انفصال از خدمت سیف بهمن 96 صادر شده بود: بی‌توجهی دولت به یک حکم 18 میلیارد دلار برای کشور آب خورد! / کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خرج بدهی بانکی برخی سلبریتی‌ها شد! ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانعادل‌آذر: رای انفصال از خدمت سیف بهمن ۹۶ صادر شده بود: بی‌توجهی دولت به یک حکم ۱۸ میلیارد دلار برای کشور آب خورد! / کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خرج بدهی بانکی برخی سلبریتی‌ها شد! ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

عادل‌آذر: رای انفصال از خدمت سیف بهمن 96 صادر شده بود:
 بی‌توجهی دولت به یک حکم 18 میلیارد دلار برای کشور آب خورد!
  ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
رئیس‌دیوان محاسبات کشور گفت: هیئت مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونان وی رأی داد. سیف مقصر واگذاری رانت 18 میلیارد دلاری و گران شدن چند برابری قیمت ارز است. با این حساب فقط یک مورد بی‌توجی دولت، 18 میلیارد دلار آب خورده است.
عادل آذر رئیس‌دیوان محاسبات کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه دیوان محاسبات نوسانات نرخ ارز و مدیریت منابع ارزی کشور را از آذر پارسال به‌طور جدی رصد می‌کرد گفت: بانک مرکزی گارد خاصی در برابر نظارت‌های دیوان گرفته بود و به ما اطلاعات و دسترسی‌های لازم را نمی‌داد.
وی اعلام کرد: هیئت مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال 96 تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونان وی رأی داد.
18 میلیارد دلار!
گفتنی است قیمت دلار در زمان ریاست سیف بر بانک مرکزی از 3300 تومان حدود 4برابر افزایش یافت. همچنین واگذاری 18 میلیارد دلار ارز به قیمت 4200 تومان (یک‌سوم قیمت) در کمتر از 2 ماه، محصول دوره مدیریت سیف در بانک مرکزی است.
به عبارت دیگر، سیف مقصر واگذاری رانت 18 میلیارد دلاری و گران شدن چند برابری قیمت ارز است. رئیس‌دیوان محاسبات تصریح کرده است که این سازمان در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دیده و بر انفصال رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونان وی رأی داده است.
با این حساب فقط یک مورد بی‌توجی دولت، 18 میلیارد دلار آب خورده است.
سیف همچنین در کنار نهاوندیان از معرفان عبدالرسول دری‌اصفهانی برای عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای (به عنوان مشاور ارشد مالی و بانکی) محسوب می‌شود.
لازم به ذکر است که سیف، رئیس‌قبلی بانک مرکزی که در زمان مدیریت وی یکی از آشفته‌ترین دوره‌های ارزی ایران رقم خورده بود، شهریور سال جاری به عنوان مشاور روحانی منصوب شد!
رئیس‌دیوان محاسبات کشور یادآور شد: در سال 96، 22 میلیارد دلار ارز مداخله‌ای به بازار تزریق شد. عادل آذر گفت: در ارتباط با نوسانات نرخ ارز در سال 96 و اوایل سال 97 سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده که هیئت مستشاری رأی یکی از آنها را صادر کرده و دو پرونده دیگر در دادسرای دیوان در حال بررسی است.
شهردار تهران مشمول قانون بازنشستگان
وی با بیان اینکه شهرداران از جمله شهردار تهران مشمول قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان هستند. افزود: براساس قانون جدید 170 تا 200 نفر از مقامات یا هم‌ترازان آنها باید پستشان را ترک کنند.
به گزارش تسنیم، رئیس‌دیوان محاسبات کشور گفت: 15 استاندار کشور هم مشمول این قانون هستند و باید تا پایان فرصت قانونی مسئولیتشان را تحویل دهند.
عادل آذر با‌اشاره به اینکه در تفریغ بودجه سال 96، 6800 بند تخلف قانونی شناسایی شد، اضافه کرد: 4944 بند تخلف در قالب 1800 فقره پرونده تخلف از مرحله حسابرسی به دادسرا ارجاع شد.
وی گفت: از این تعداد 720 پرونده منجر به دادخواست شده است که دادستان دیوان آنها را برای هیئت‌های مستشاری ارسال کرده است.
رئیس‌دیوان محاسبات کشور گفت: در این مدت 10هزار میلیارد تومان در بخش اقدامات پیشگیرانه حسابرسی و 1362 میلیارد تومان در مرحله دادسرایی به خزانه بازگشت.
عادل آذر اضافه کرد: سال 96 معادل ریالی 4 میلیارد دلار به خزانه بازگشت.
عادل آذر گفت: با بررسی پرونده‌های حقوق‌های نجومی 35 میلیارد تومان به بیت‌المال برگردانده شد.
 کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خرج بدهی بانکی برخی سلبریتی‌ها شد!

Image result for ‫کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خرج بدهی بانکی برخی سلبریتی‌ها شد!‬‎
برخی از سلبریتی‌هایی که کمک مردم برای زلزله‌زدگان را جمع‌آوری می‌کردند، بدهکار بانکی بودند و بانک این مبالغ را به جای بدهی آنها برداشت کرده است.
در پی حرف و حدیث‌ها پیرامون کمک‌های برخی سلبریتی‌ها به زلزله‌زدگان کرمانشاه که در همان زمان نیز حاشیه‌هایی به همراه داشت اما طی دو روز اخیر از احضار دو نفر در خبرها منتشر شد که هر چند بعدا گفته شد احضاری در کار نبوده و جهت اطلاع این دو نفر به ناجا فراخوانده شده‌اند، اما روز گذشته معاون وزیر کشور و رئیس ‌سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه هنوز اطلاعی از پول‌های جمع‌آوری شده از سوی سلبریتی‌ها برای زلزله‌زدگان کرمانشاه نداریم، گفت: در بین چهره‌های شاخص جز یک نفر، کسی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه کاری نکرده است.
 اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایلنا درباره احضار برخی سلبریتی‌ها به آگاهی ناجا برای پاسخگویی در زمینه کمک‌های جمع‌آوری شده برای مردم زلزله‌زده کرمانشاه گفت: از طریق رسانه‌ها مطلع شدم، برخی از این افراد سلبریتی برای ارائه یک سری اطلاعات به آگاهی ناجا احضار شده‌اند و از جزئیات این احضارها اطلاعی ندارم.
وی تصریح کرد: برای اینکه نظارتی بر کمک‌های جمع‌آوری شده باشد، به افرادی که پول‌هایی را برای بازسازی جمع‌آوری‌ کرده‌اند، تاکید کردیم این کمک‌ها را در اختیار بنیاد مسکن قرار دهند و این بنیاد براساس ماموریتی که دارد کار را دنبال می‌کند که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.
نجار تصریح کرد: یکی از افرادی که اقدام به جمع‌آوری کمک‌ برای مناطق زلزله‌زده کرده بود به آنجا رفته و کلنگی را هم برای شروع اقدامات به طور نمادین بر زمین زده، اما هیچ اقدام دیگری انجام نداده است. به گفته وی تنها یک خانم در منطقه زلزله‌زده اقداماتی را انجام داده است و دیگر افرادی که برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده مبالغی را جمع‌آوری کرده بودند، اقدام خاصی انجام نداده‌اند و با دستگاه‌های مربوطه هماهنگ نشدند.
او با اشاره به اینکه برخی از این افراد مقدار مبالغی را که جمع‌آوری کرده بودند، حتی اعلام نکردند، گفت: گفته می‌شد؛ برخی از این افراد بدهکار بانکی بودند و بانک این مبالغ را برداشت کرده و به هر جهت اقدام خوبی صورت نگرفته است. پیگیری‌هایی صورت گرفت و از بانک‌ها نیز خواستیم اسامی این افراد را در اختیار ما قرار دهند. بانک‌ها نیز اطلاعات افرادی که مبالغی را جمع‌آوری کرده بودند، در اختیار ما قرار داده و از استانداری نیز درخواست کردیم، چنانچه این افراد اقدامات خاصی را در کرمانشاه انجام داده‌اند به ما اعلام کنند. همچنین از دستگاه قضایی نیز خواستیم در این زمینه ورود کند تا چنانچه این احتمال وجود داشته باشد که این افراد از اعتماد مردم سوء‌استفاده کرده‌ باشند، با پیگیری دستگاه قهریه بتوانیم، جلوی این سوءاستفاده‌ها را بگیریم.
حساب میلیاردی سلبریتی‌ها و مردمی که همچنان می‌لرزند
پس از زلزله کرمانشاه برخی از سلبریتی‌ها بخصوص هنرمندان، ورزشکاران و فعالان اجتماعی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی شماره حساب‌هایی دادند و مردم هم به‌خاطر اسم و شهرت اجتماعی‌شان کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به حسابی که اعلام کرده بودند واریز کردند. این ‌اشخاص افرادی همچون علی دایی فوتبالیست سرشناس کشور، صادق زیباکلام استاد تمام دانشگاه تهران و نیکی کریمی بازیگر سینما و نرگس کلباسی فعال اجتماعی بودند. در آن زمان این افراد توانستند مبالغ قابل توجه و هنگفتی را جمع کنند تا جایی که صادق زیباکلام اعلام کرد با پول‌های جمع‌آوری شده می‌خواهد «دهکده امید» را در کرمانشاه بسازد، اما بنا به گفته نجار هنوز اتفاق خاصی صورت نگرفته.
زلزله کرمانشاه در آستانه‌ سالگرد است و هنوز تکلیف بخشی از میلیاردها پولی که به حساب سلبریتی‌ها واریز شده مشخص نیست، ولی گویا برخی نهادها به دنبال پیگیری این موضوع هستند و نام‌هایی هم در این باره مطرح شد.
احضاری که به نظر می‌رسد نسبت به همه کسانی که برای بازسازی کرمانشاه پول‌های مردمی را جمع کرده بودند صورت گرفته اما باز هم با برخی جوسازی‌های رسانه‌ای برخی کسب اطلاع را در جای بازجویی جا زدند و نگذاشتند روند بررسی و جمع‌بندی خدمات به مردم به درستی مسیر خود را طی کنند.
چندی پیش هم فرهاد تجری نماینده مردم سرپل ذهاب با انتقاد از مقاومت سلبریتی‌ها برای بازگرداندن چندین میلیارد تومان از کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه گفته بود: برخی از این افراد حدود ۳۰ میلیارد تومان از پول‌های مردم را در زلزله کرمانشاه جمع‌آوری کردند ولی تمایلی برای خرج کردن آن ندارند و برای بازگرداندن چندین میلیارد تومان مقاومت می‌کنند. تجری با بیان اینکه کسانی که برای کمک به مردم اعلام حساب شخصی کردند باید پاسخگوی موجودی حساب‌هایشان باشند، بیان داشت: این افراد باید پاسخگو باشند که به چه شکل کمک‌های مردمی را هزینه کردند.