ظریف: اروپا آماده اجرای تعهدات و پرداخت بهای اقتصادی حفظ برجام نیست/ پاسکاری کشورهای اروپایی برای میزبانی کانال مالی ایران و اروپا ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانظریف: اروپا آماده اجرای تعهدات و پرداخت بهای اقتصادی حفظ برجام نیست/ پاسکاری کشورهای اروپایی برای میزبانی کانال مالی ایران و اروپا ۱۳۹۷/۰۸/۲۲

ظریف: اروپا آماده اجرای تعهدات
و پرداخت بهای اقتصادی حفظ برجام نیست
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۲

Image result for ‫ظریف: اروپا آماده اجرای تعهدات و پرداخت بهای اقتصادی حفظ برجام نیست‬‎
وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه تحریم آمریکا، بر سیاست تهران تأثیر نخواهد داشت، اعلام کرد که اروپایی‌ها هنوز آماده اجرای تعهد سیاسی و دادن بهای اقتصادی (برای حفظ برجام) نیستند.
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه «العربی الجدید» که به کشور قطر نزدیک است، از آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای خبر داد و تأکید کرد که تحریم آمریکا نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر بدهد.
به گزارش ایرنا، ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا با گذشت 5 نوامبر (13 آبان) خبری از اعلام سازوکار اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران نشد و تا کی به این قصد اروپا اعتماد می‌کنید، پاسخ داد: نیاز است که برجام حفظ شود تا ایران از نتایج اقتصادی آن بهره برد. اروپایی‌ها هم تعهدات خود را با جدیت اعلام کردند و بسیاری توقع این موضع‌گیری اروپا در قبال آمریکا را نداشتند. اما در مرحله اجرا، اروپایی‌ها با مشکلاتی مواجه هستند.
وی ادامه داد: همان طور که می‌دانیم دولت‌های اروپایی آمادگی اجرای تعهد سیاسی به همراه پرداخت بهای اقتصادی را ندارند و آنها ترجیح می‌دهند که دستاوردها را بدون پرداخت بهای آن حفظ کنند. این سیاست در بلندمدت به نفع اروپا نیست و آنها بهایی بالاتر پرداخت خواهند کرد. با این وجود ما همچنان با شرکای خود در اروپا، چین و روسیه در ارتباط هستیم و تلاش می‌کنیم که راه‌هایی برای مقابله با تحریم بیابیم و تبعات آن را به حداقل
برسانیم. سؤال دیگر العربی الجدید از وزیر خارجه کشورمان این بود که آیا معافیت‌های موقتی هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران را کافی می‌دانید؟ ظریف در پاسخ به این سؤال گفت: همان طور که پیشتر گفتیم آمریکا نمی‌تواند صادرات نفتی ایران را به صفر برساند و همچنین نمی‌تواند میزان آن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. ایران قدرت صادرات نفت خود را دارد و بازار جهانی به آن احتیاج دارد و ایران به همگان ثابت خواهد کرد که با قدرت در این بازار حضور خواهد داشت.
بلومبرگ گزارش داد
 پاسکاری کشورهای اروپایی برای میزبانی کانال مالی ایران و اروپا

Image result for ‫پاسکاری کشورهای اروپایی برای میزبانی کانال مالی ایران و اروپا‬‎
یک شبکه خبری آمریکایی از بی‌عملی اروپا و پاسکاری کشورهای اروپایی برای میزبانی کانال مالی ایران و اروپا خبر داد.
وبگاه یک شبکه خبری آمریکایی گزارش داده کشورهای اروپایی قصد دارند اتریش را میزبان کانال مالی ایران و اروپا کنند.
بلومبرگ گزارش داده کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتریش را بهترین گزینه برای میزبانی کانال ویژه‌ای می‌دانند که قرار است برای تسهیل مبادلات مالی با ایران، در شرایط باز اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌دانند.
بلومبرگ به نقل از سه منبع نوشته اتریش‌اشتیاق چندانی برای میزبانی ساختار جدید ندارد. بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه هم به عنوان میزبان‌های احتمالی شناسایی شده‌اند. بلژیک و لوکزامبورگ این موضوع را نپذیرفته‌اند، فرانسه چشم امیدش به اتریش است.
وزارت خارجه اتریش بعد از مطرح کردن موضوع با دولت‌های سایر کشورها در وین گفته به این نتیجه رسیده که برای اتریش «ممکن نیست» میزبان این ساختار باشد. سخنگوی وزارت خارجه اتریش از توضیح بیشتر درباره موضوع خودداری کرده است.
دولت‌های اروپایی ادعا کرده‌اند قصد دارند بعد از خروج آمریکا از برجام این توافق را با برخوردار کردن ایران از مزایای اقتصادی آن حفظ کنند.
با وجود این، اتحادیه اروپا تا کنون، جدا از حمایت‌های سیاسی تا کنون هیچ اقدام عملی در راستای این هدف برنداشته است.
اتحادیه اروپا از چند ماه پیش اعلام کرده برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قصد دارد یک کانال ویژه پرداخت مالی ایجاد کند که امکان ادامه همکاری اقتصادی با ایران را
فراهم کند.
به گزارش فارس، در حالی که قرار بود این کانال پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا در روز ۱۳ آبان اجرایی شود، اروپایی‌ها با بهانه‌های مختلف اجرایی شدن آن را به تعویق انداخته‌اند.