سریالی شبیه به یک رمان | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانسریالی شبیه به یک رمان

سریالی شبیه به یک رمان

ترجمه:هومن ظریف

در شماره گذشته در میان سخنان نویسنده و کارگردان سریال های بریکینگ بد و «بهتره به سال زنگ بزنی»،با اشاره کورنهابر،مدیرهیات هفده نفره نویسندگان سریال مواجه شدیم که  این  مقاله مهم، برای شناسایی سریال های جذاب و البته سودمند است.

از «13 نشانه برای سریالی معتبر»که در سایت Vulture توسط «کاترین وان آرندوک» روایت شده است،دو نشانه را برشمردیم؛

1.سریال،شبیه رمان است و 2.شبیه یک فیلم سینمایی است و اما نکته سوم؛

3.سریال معتبر،اپیزودیک نیست،بخش بندی شده است.

تعبیر و تبیین این سخن که سریال معتبر باید «شبیه یک رمان» باشد،در اینجا تفاوت معنایی خودش به شما به عنوان یک بیننده، را نشان می دهد به گونه ای که می توانید نتیجه گیری کنید درباره سریال هایی که تا کنون مشاهده کرده اید که آیا قسمت های هر فصل،آیا تکه های ناقصی بوده اند یا خیر.

شما نمی توانید یک کتاب را بر اساس یک بخشی که از آن خوانده اید،قضاوت کنید و براین اساس،شما به عنوان یک بیینده نمی توانید سریالی را با دیدن تنها یک قسمت مورد قضاوت قرار دهید.زیرا این دو هرگز ساحت اپیزودیک نداشته اند،بلکه یک بخش بوده اند.

4 –فصل نخست،فقط فصل نخست نیست بلکه یک بخش راهبردی است.

این مساله به ویژه در «نتفلیکس»رعایت می شود به صورتیکه سریال های این شبکه به صورت یک بخش راهبردی برای بخش های دیگر محسوب می شوند.در واقع این استراتژی تلویزیون است که اعتماد بینده را جلب کند تا ده ساعت از زندگی را صرف دیدن چیزهایی کند که در بخش نخست به آن اشاره کرده بود.

بهترین مثال در این باره پارادایم نتفلیکس در عرصه تلویزیون است،جایی که همانند «خط خون»[1] که به واسطه آن طرح مناسب راهبردی قسمت نخست یک سریال،درک می شود.

5 – ایجاد خود آگاهی و کشف درون بیینده.

آیا این سریالی که می بینیم،به تنهایی خودش یک جُک و لطیفه است؟یا خیر؟ آیا این خودخواهی به تصویر کشیده شده مرگباری است که می بینیم یا صرفا یک لایه ای از داستان است؟

خوش آمده اید به یک چارتی که دیگر می توان به آن به سادگی گفت،مدلی به نام «پاپ جوان»[2]،موقعیت مبهمی از خودخواهی و فقدان صداقتی که باعث ایجاد فضایی غم انگیزی می شود و البته سرانجام به کشف در ذهن تماشاگر خواهد شد.  Corey Atadمنتقد فیلم،دراین باره چنین توصیفی را به کار برده است که؛«یک استمرار،درباره بحثی پیرامون حقیقت پوچی که در همه چیز نمایان است»،که بی تردید باید یک کم وبیش باعث اعتبار یک پروژه باشد.

6 – سیاهی.

هی، موضوع جدی است! مسلما بسیاری از چراغ ها باید خاموش شوند. ایده آل این است که رنگ ابتدایی پلت اصلی نیز باید به صورت جدی به سمت رنگ های قهوه ای و خاکستری میل کنند.اگر در سریال نیاز است که رنگ های ابتدایی را به صورت ساچوره استفاده کنید،بهتر است که به صورتی انجام شود که مثلا در صحنه خونریزی یک کاراکتر،راهی هنرمندانه در خلق یک تصویر برای ما بگشاید.اگر چنین چیزی،واقعا لازم است،شما ممکن است که در این صحنه از داستان،چند فِرِم زیبا وارد کنید،چند شات به صورت لنداسکوپ پایدار با رنگ هایی دراماتیک.فهرست دم دستی و ناقصی از سریال هایی که به صورت عجیب نور ناکافی تصویربرداری شده اند: سریال امریکایی ها[3] ،سریال تلویزیونی «وایسا ،آتش رو بگیر»[4]،آقای ربات[5]،بازی تاج و تخت(که صحنه های کرم رنگ و قهوه ای تیره و سیاه وتیره‌ آن مشهور تماشاگران است)،خانه پوشالی(منظور همین سریالی است که جناب کوین اسپیسی،از ادامه اش منع شده اند)،مردگان متحرک[6] و دیگر سریال هایی که به صورت اسپینافی در پروژه دنیای سینمایی مارول[7] ساخته می شوند.[1]این سریال از سال 2015 آغاز شده است.  تولید شده در نتفلیکس و در ژانر تریلر داراماست.Bloodlineسریال

[2] The Young Pope سریالی است که درباره پاپ جوان امریکایی است که برخلاف انتظار کسانی که او را به این منصب رسانده اند،بسیار آب زیرکاه است و لایه های متفاوتی از این کاراکتر را شاهد هستیم و البته موقعیت هایی که در سریال دیده می شود،باعث ایجاد ساختاری شده است که تماشاگر مدام با ساختارگرایی و برخی اوقات،هجو خود سریال در برخی از سکانس ها مواجه می شود.

[3] The Americansمجموعه تلویزیونی است که توسط جو وایزبرگ افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ساخته شده است. اولین قسمت این مجموعه در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۳ در شبکه کابلی اف ایکس پخش شد و تا ۱ می ۲۰۱۳ فصل اول آن تمام شد. فصل دوم این مجموعه در ۲۶ فوریه ۲۰۱۴ به روی آنتن رفت.داستان سریال در دهه ۱۹۸۰ و در زمان جنگ سرد می‌گذرد و زندگی الیزابت و فیلیپ جنینگز را نشان می‌دهد که دو مأمور مخفی کا گ ب از شوروی هستند که به عنوان یک زوج آمریکایی در ویرجینیای شمالی در حومه شهر واشینگتن با فرزندانشان زندگی می‌کنند. همچنین در همسایگی آنها فردی به نام استن بیمن از مأموران اف‌بی‌آی اسکان دارد.سریال در رابطه با زندگی شخصی و کاری خانواده جنینگز است که بعضی مواقع اتفاقات دنیای واقعی را نیز در داستان سریال وارد می‌کنند. سازنده مجموعه عقیده دارد که موضوع اصلی سریال دربارهٔ یک ازدواج است.

[4] Halt and Catch Fire

[5] Mr. Robot مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی، در ژانر درام و تریلر روانشناسانه است که توسط سم اسماعیل ساخته‌شده‌است. پخش این سریال از تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۵ در شبکهٔ کابلی یواس‌ای نتورک آغاز شد.

سم اسماعیل در چندین مصاحبه اشاره کرده است که به فرهنگ هک کردن علاقه داشته و پانزده سال پیش تصمیم گرفته فیلمی دربارهٔ هکرها بسازد اما این اتفاق نیفتاد. جالب است که اسماعیل جدا از مشاوره با متخصصان هک و حملات سایبری از یک رخداد واقعی هم برای طراحی این سریال الهام گرفته است. اسماعیل اصالت مصری دارد و می‌گوید بهار عربی منبع الهام او در نوشتن سریال بوده،همان‌طور که در بهار عربی جوانان معترض با استفاده از رسانه‌های اجتماعی هدف خود را پیش بردند، در سریال «آقای ربات» هم فناوری و تکنولوژی راه پیش بردن اهداف گروه‌های مختلف و از همه مهم تر گروه «اف سوسایتی» (گروهی به سردمداری آقای ربات) است.

در ابتدا قرار بود سم اسماعیل «آقای ربات» را به شکل یک فیلم سینمایی بنویسد و بسازد و در انتهایش شخصیت اصلی بفهمد که دچار اختلال روانی است در حالی که درگیر یک نقشه بزرگ شده است. اما اسماعیل موقع نوشتن این متن متوجه شده که فیلمنامه اش ابعاد بسیار وسیعی دارد و متنش بیشتر به درد سریال می‌خورد؛ بنابراین اسماعیل ۲۰صفحه از ۸۹ صفحه فیلمنامه‌ای که نوشته بود جدا کرد و آن را تبدل به متن قسمت اول سریال یا همان اپیزود پایلوت کرد. پایانی که برای فیلمنامه در نظر گرفته بود به پایان فصل اول سریال بدل شد.

[6] The Walking Dead یک مجموعه تلویزیونی درام، ترسناک و پسا رستاخیزی آمریکایی، ساختهٔ فرانک دارابونت است. این مجموعه، از روی کتاب مصوری با همین نام نوشته رابرت کرکمن، تونی مور و چارلی ادلرد ساخته شده‌است. این مجموعه داستان از آنجا آغاز می‌شود که اندرو لینکولن در نقش معاون کلانتر، ریک گرایمز، پس از برخاستن از کما با دنیایی مواجه می‌شود که پر از مردگان متحرکی است که مشابه زامبی‌های فیلم‌های ژانر وحشت جورج ای. رومرو، گوشت انسان را می‌خورند. او سعی می‌کند که خانواده‌اش را پیدا کند و در این راه با گروهی از بازماندگان که همسر و فرزندانش بین آنها هستند برای زنده ماندن تلاش می‌کند.

[7] The Marvel Cinematic Universe (MCU) television series.دنیای سینمایی مارول،در واقع اشاره به چندین سریال مرتبط بایکدیگر است که لزوما برای دیدن یکی نباید دیگری را دیده باشید.در این سریال های نتفلیکس،سوپرقهرمان های تلویزیون های امریکا بر اساس کاراکترهایی که در کتاب های کمیک استریپ نشر مارول به چاپ رسیده اند،به تصویر کشیده شده اند.