جنگ ایران با آمریکا در خلیج فارس :سناریویی پیچیده و توان نظامی ایران در غرق ساختن ناوهای هواپیمابر آ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانجنگ ایران با آمریکا در خلیج فارس :سناریویی پیچیده و توان نظامی ایران در غرق ساختن ناوهای هواپیمابر آ

رجز خوانی ها و تهدیدات آمریکا و پاسخ صریح و بی پرده ایران این فرضیه را در ذهن متبادر میسازد که ایران حتما می باید احتمال نبرد با آمریکا را در ذهن خود داشته و سناریوهایی جهت مقابله با آمریکا را طراحی و تمرین نماید ..امید هر ایرانی متعهد و دلسوز آنست که هیچ گاه جنگی که یک طرفش کشور عزیزمان ایران باشد رخ ندهد ، لیکن همیشه ما ایرانیها برای جانفشانی و دفاع از این مرز و بوم آماده و مهیا هستیم...

در سطور پایین سعی نموده ام با استفاده از آمار و اطلاعات و تحلیل های متفاوت یک تصویری از قابلیتها و توانمندیهای دو طرف (ایران و آمریکا) در مقابله با یکدیگر ارایه دهم . بسیاری از این تحلیلها مربوط به کارشناسان نظامی ایرانی و برخی از تحلیل های منتشر شده در رسانه های خارجی است...

در بحبوحه رجز خوانی های ترامپ و مشاوران ارشدش در زمینه مقابله با ایران و تهدید ضمنی ایران در زمینه امکان جلوگیری از صادرات نفت از طریق تنگه هرمز ، سناریوهای مختلفی از احتمال جنگ میان آمریکا و ایران در سطح بسیاری از استراتژیست ها شکل گرفت.

در واقع توان لجستیکی و نظامی ایران در مقابل آمریکا بسیار محدود است اما چیزی که به ایران توان مقابله با آمریکا را میدهد چیزی است که از آن به نبرد نامتقارن یاد میشود .

مشکلی که آمریکا در مقابله با ایران دارد این است که 12 هزار کیلومتر آنطرف تر از سرزمیتن اصلی آمریکا مجبور است با ایران بجنگد ،  و این هزینه بسیار گزافی از لحاظ ترابری و لجستیک بر آمریکا تحمیل خواهد نمود . از سوی دیگر ایران نیروهایی در سطح خاورمیانه دارد که بطور نیابتی حاظرند برای دفاع از منافع ایران در هر نقطه از خاورمیانه و حتی شمال آفریقا و شرق آفریقا بجنگند .. نیروهای حزب ا...، انصارا...، نیروهای عراقی ..، برخی نیروهای سوری و حتی نیروهایی در پاکستان و افغانستان ...

به عبارت دیگر ایران قادر خواهد بود وسعت جنگ را به هشت تا نه کشور از جنوب و مرکز آسیا گرفته تا شرق مدیترانه و نزدیکی اروپا گسترش دهد و این بدان معناست که عملا توزیع نیروهای آمریکایی در این وسعت و پهنه بسیار سخت و محدود خواهد بود. و این در حالی خواهد بود که ایران عملا میتواند علاوه بر بستن تنگه هرمز و باب المندب ، حتی کماندوهای مستقر در این 9 کشور را برای انهدام تاسیسات نفتی و یا حتی اخلال در روند تولید نفت به تمامی کشورهای نفت خیز ارسال یا با موشک این اهداف را  بطور گزینشی و موثری نابود سازد .

از سوی دیگر پایگاههای آمریکایی در سطح خاورمیانه در تیررس حملات موشکی و زمینی و دریایی ایرانیان قرار دارد و شاید نبرد اصلی و اساسی  در خلیج فارس رخ دهد ..

نیروی دریایی آمریکا به شکلی که امروزه  دیده می شود  حیات خود را از اواسط جنگ دوم جهانی شروع کرد...جنگ مداوم  در دو اقیانوس، آمریکایی ها را به سمت استفاده از ناوهای هواپیمابر، رزم ناوها و ناوشکن های بسیار  بزرگ و حجیم سوق داد و در اثنایی جنگ سرد نیز همین رویه از سوی آمریکایی ها دنبال گردید.

امروزه نیز زیردریایی های اتمی بزرگ، ناوشکن و رزم ناوهای سنگین در کنار در ناوهای هواپیمابر اتمی بخش اعظم توان رزمی نیروی دریایی آمریکا را تشکیل می دهند. اما طی سالهای اخیر و با بهره گیری نیروهای مسلح کشورهایی جون ایران از ابزارها و تاکتیک های نامتقارن، مشخص شده دوره جدید، دوره ای با بازیگران جدید و تاکتیک های متفاوت است.

با توجه به اینکه ترامپ رییس جمهور آمریکا طی روزهای اخیر از ناو هواپیمابر "جرالد فورد" (CVN ۷۸) بازدید و به نوعی بزرگترین و مدرنترین ناو هواپیمابر دنیا را معرفی کرد، توجه به ساختار فعالیت ناوهای هواپیمابر و چالش هایی که شناورهای غول پیکر آمریکا با آن مواجهند، بار دیگر مورد توجه قرار می گیرد.

آب های کم عمق و چالش برای شناورهای بزرگ

با ورود به قرن جدید، آمریکا در دو منطقه با چالش های جدیدی رو به رو شد؛ یکی منطقه تنگه تایوان و دیگری تنگه هرمز و خلیج فارس. در این فضا آمریکا با حجم زیادی از پرتابگرهای موشک های کروز زمینی، ناوچه های موشک انداز سریع کوچک و در مورد ایران در خلیج فارس با قایق های مسلح تندرو رو به رو شد.

در فضای پس از یازدهم سپتامبر بحث حمله نظامی به ایران بسیار داغ بود و شاید همین تفکرات بود که مسئولین آمریکایی را به اجرای یک رزمایش به نام "چالش هزاره" در سال ۲۰۰۲ میلادی ترغیب کرد؛ رزمایشی که نتایجی عجیب در پی داشت.

بگاه آمریکایی «بریت بارت» در گزارشی با اشاره به رزمایش شبیه سازی شده «چالش هزاره ۲۰۰۲ و شکست نیروی دریایی آمریکا مقابل ایران» نوشت: هشت گذرگاه مهم دریایی برای تردد نفتکش‌ها در جهان وجود دارد که بین آن‌ها تنگه هرمز در خلیج فارس مکانی است که روزانه ۱۷ میلیون بشکه نفت خام از آنجا عبور می‌کند. تنگه هرمز مکانی در سواحل ایران و بین خلیج فارس و دریای عمان است و عبور بی‌وقفه جریان نفت از آنجا، نیاز روزانه انرژی اروپا و آسیا را فراهم می‌کند.

بریت بارت با اشاره به رزمایش سال ۲۰۰۲ آمریکا در خلیج فارس موسوم به «چالش  هزاره ۲۰۰۲» یا «Millennium Challenge » نوشت: آنچه که کمتر اعلام شد این بود که در این رزمایش شبیه سازی شده برای باز نگه داشتن تنگه هرمز برابر تهدیدهای ایران، نیروی دریایی آمریکا مغلوب این کشور شد و ۱۶ کشتی خود را از دست داد.

برت بارت نوشت: خوشبختانه این رویداد تنها «یک رزمایش» بود که البته ۲۵۰ میلیون دلار هزینه در برداشت و دو سال طول کشید. این ماجرا برخلاف سال ۱۹۸۸ میلادی و مواجهه نیروی دریایی دو کشور ایران و آمریکا که در آن نیروی دریایی آمریکا قاطعانه ایران را مغلوب ساخت، به اهدافش نرسید و نتیجه متفاوت در برداشت و کار را به جایی رسانید که ایران اخیرا نیز از آن استفاده و تهدید به بستن تنگه هرمز بر آمریکا و متحدانش در منطقه نموده است.

در این رزمایش تیم مهاجم با استفاده از ترکیبی از موشک اندازهای ساحلی و شناورهای تندرو مجهز به موشک یا حمله به صورت انتحاری موفق شدند تا نیروی تهاجمی آمریکا در دریا را نابود کنند. از طرف دیگر در سالهای بعد از نیز چالش زیردریایی های دیزل الکترونیک خصوصا در سمت تنگه تایوان و چین نیز برای آمریکایی ها مشکل ساز شد.

مسئله اینجاست که شناورهای آمریکایی اصولا برای یک نبرد سنگین و مقابله با حجم زیادی از این نوع تهدیدات در فضایی مثل تنگه هرمز، تنگه تایوان یا خلیج فارس طراحی نشده اند.

ایق های تندرو بخش مهم و پایه استراتژی نیروی دریایی سپاه پاسداران را تشکیل می دهند و سرعت و باز هم سرعت به معنای عصر اصلی تحرک، ستون فقرات اصلی این دکترین به حساب می آید. در فضای آب های منطقه خلیج فارسو تنگه هرمز، استفاده از شناورهای تندرو به عنوان منطقه ای با عمق کم یک استراتژی صحیح است اما در کنار سرعت شناور، بحث مسلح سازی و نیز کاهش سطح مقطع راداری، افزایش مانور پذیری یک موضوع مهم دیگر محسوب می شود.

مانور پذیری به صورت سنتی از جمله تاکتیک های شناورها برای قرار گیری در موقعیت مناسب شلیک، خارج شدن از دید دشمن یا سامانه های اپتیک آن و یا اصطلاحا فریب و جا گذاشتن موشک یا اژدرها است که در این راستا، علاوه بر سرعت شناور، ویژگی های فنی و طراحی مهمی در آن نقش دارند.

افزایش مانور با شفت متحرک ایرانی

اما در جریان رونمایی از دو دستاورد جدید دریایی توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از سامانه سیستم رانش شفت محترک ۱۸۰۰ اسب دریایی رونمایی شد که این سامانه، توان پشتیبانی کردن از خروجی سیستم های پیشران تا قدرت ۱۸۰۰ اسب بخار را داشته و بر اساس اعلام مسئولان وزارت دفاع، مجهز بودن به سیستم هدایت خودکار است.

سیستم هدایت خودکار رانش شفت متحرک به چه معناست؟

در جریان رونمایی از این دستاورد دفاعی، به این مسئله نیز اشاره شده که این سامانه دارای سیستم هدایت خودکار است که این مسئله به عنوان مهم ترین خاصیت این سامانه اعلام اما توضیحات بیشتری درباره این سیستم داده نشده است. احتمال اول درباره این مسئله این است که این سیستم عمل تغییر در زاویه حرکت پره ها که برای انجام مانورهای سنگین نیاز است، را با وصل بودن به یک سری حسگر به صورت خودکار انجام می دهد یعنی کاربر مورد نظر در این بخش نیازی به اجرای دستور خاصی ندارد و با افزایش سرعت و صرفا تغییر جهت، خود این سامانه متوجه نیاز برای تغییر در شرایط می شود.

اما یکی دیگر از مباحث ممکن درباره این فناوری، استفاده از آن برای توسعه در بخش بدون سرنشین ها است چراکه پیش از این در شناورهایی مثل قایق بدون سرنشین "یا مهدی"، ایران توانایی های خود را در بحث توسعه شناوری های بدون سرنشین نشان داده و مدل مجهز به راکت انداز و البته یک گونه انتحاری از آن نیز آزمایش شده بود. حال فرض کنید ناوگانی از شناورهای تندرو و البته بدون سرنشین وجود دارد که با سرعت بالا به سمت هدف یا اهداف مشخصی حرکت کرده و البته نگرانی از تلفات یا آسیب به نیروی انسانی ندارد چون اصولا انسانی در آن شناورها نیست. حالا این سرعت بالا با قدرت مانور پذیری بسیار بالا ترکیب شده و کار دفاع را برای هر شناوری بسیار سخت بلکه غیرممکن خواهد کرد.

قایق سریع و مدرن سراج

LCS: یک تراژدی آمریکایی در دریا

در سالهای قبل آمریکایی ها از ناوهای محافظ کلاس  Oliver Hazard Perry برای امور رزمی در مناطق آبی کم عمق بهره می بردند اما با خروج از خدمت این ناوهای محافظ، عملا نیروی دریایی آمریکا فاقد ناو محافظ شد. در نهایت و برای پاسخ دادن به تمامی این مشکلات در آبهای کم عمق، آمریکایی ها به سراغ طراحی نسل جدیدی از شناورها رفتند که به LCS یا Littoral combat ship معروف شدند. این شناورها برای ماموریت هایی مثل حفاظت خطوط ساحلی، مین روبی، مقابله با زیردریایی ها در آب های کم عمق و همچنین تهدید قایق های تندرو توسعه پیدا کردند.

 Ù‚ایق سریع و مدرن سراج

قایق سراج

ه عنوان مثال تصور کنید که قایق تندرو و با قابلیت های مانورپذیری بالا همانند بلید رانر یا همان سراج، به صورت بدون سرنشین و با تعداد قابل توجه، به سراغ تنبیه متجاوزی برود - همانگونه که نیروهای مسلح انگلیس نیز مدتی است استفاده از نمونه بدون سرنشین این نوع قایق را شروع کرده اند- که قطعا چنین برنامه ریزی هایی، اندک درصد باقی مانده برای امکان حمله به منافع یا مرزهای کشورمان از سوی تهدیدات دریاپایه را نیز منتفی خواهد کرد.

روزی نیروی دریایی سپاه با چند شناور تقریبا ساده و مجهز به سلاح های انفرادی و آر پی جی ۷ کار خود را در خلیج فارس در اوج جنگ آغاز کرد اما پس از ۳ دهه پس از پایان جنگ، مسلح سازی، افزایش سرعت و کاهش سطح مقطع راداری در کنار بحث تولید انبوه، به صورت جدی و حرفه ای در دستور کار قرار گرفته تا سرمشقی برای سایر بخش های صنعتی و نظامی کشورمان باشد.