تاملی بر مواجهه دولت و صدا و سیما با مراجع تقلید؛ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانتاملی بر مواجهه دولت و صدا و سیما با مراجع تقلید؛

«بی توجهی» دولت به مطالبات مراجع تقلید/ چرا صدا و سیما بر پوشش ندادن مطالبات مراجع تقلید اصرار دارد؟

طی چند ماه گذشته برخی از مراجع عظام تقلید قم مکرر به صورت سخنرانی و یا حتی ارسال نامه از دولت و برخی نهاد های دیگر مسئول مطالبات مهم اقتصادی، معیشتی را مطرح کرده اند و تذکرات لازم را در موضوع تصویب کنوانسیون های استعماری به مجلس و دولت داده اند. این درحالیست که هیچ توجهی حتی از باب حفظ احترام به تذکرات مراجع از سوی دولت و سایر نهاد های مخاطبِ مطالبات مراجع معظم تقلید صورت نگرفت. به علاوه آن صدا و سیما هم در پوشش وشش خبری مطالبات مراجع تقلید از دولت، مجلس و سایر نهاد های مسئول کم گذاشته است تا جایی که همین مسئله مورد اعتراض آیت الله نوری همدانی قرار گرفت.

گروه معارف – رجانیوز: «مردم تا کی باید منتظر اقدام مسئولان برای کنترل قیمت‌ها باشند روز به روز گرانی بیشتر میشود و این مشکل برعهده بعضی از افراد بی‌کفایت است. ما از حوزه علمیه قم از مسئولان می‌خواهیم وضعیت اقتصادی را علاج کنند».

این جملات بخشی از سخنان مطالبه گرانه آیت الله العظمی نوری همدانی یکی از مراجع تقلید شیعیان است.

به گزارش رجانیوز، پس از آغاز غیبت کبری امام زمان (عج) و شکل گیری تدریجی نهاد مرجعیت شیعه، زعامت امور مسلمین به این نهاد مهم و تاثیر گذار واگذار شد. از پستی ها و بلندی ها و مشکلات نهاد مرجعیت قبل از انقلاب که بگذریم یکی از نکات مهم و قابل توجه این است که حتی در آن بازه زمانی که مراجع مجبور به فعالیت در حکومت های طاغوت بودند اثر گذاری و نفوذ کلام مرجعیت از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. اما امروز و پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی و آغاز فصل نوینی از جایگاه نهاد مرجعیت شیعه، عده ای به اخطار ها و تذکرات مکرر بعضی از مراجع عظام تقلید بی توجهی می کنند.

به عنوان مثال طی چند ماه گذشته برخی از مراجع عظام تقلید قم مکرر به صورت سخنرانی و یا حتی ارسال نامه، از دولت و برخی نهاد های دیگر مسئول، مطالبات مهم اقتصادی، معیشتی را مطرح کرده اند و تذکرات لازم را در موضوع تصویب کنوانسیون های استعماری به مجلس و دولت داده اند؛ این درحالیست که هیچ توجهی حتی از باب حفظ احترام به تذکرات مراجع تقلید از سوی دولت و سایر نهاد های مخاطبِ مطالبات مراجع معظم تقلید صورت نمی گیرد.

مسئله دوم، کم توجهی و بعضا بی اعتنایی صدا و سیما به پوشش خبری مطالبات مراجع تقلید از دولت، مجلس و سایر نهاد های مسئول است تا جایی که همین مسئله مورد اعتراض آیت الله نوری همدانی قرار گرفت.

آیت الله نوری همدانی در بخشی از سخنان انتقادی و مطالبه گرانه خود از دولت و سائر مسئولان گفت:

متاسفانه صدا و سیما تذکرات مراجع و علما و حوزه را انعکاس نمی دهند به همین دلیل گمان برخی مردم این است که ما سکوت می کنیم درحالی که رهبر معظم انقلاب و مراجع و حوزه بیش از همه ناراحت این وضعیت هستند.

این در حالیست که در همین چند ماه اخیر برخی از مراجع تقلید از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، جوادی آملی، علوی گرگانی و سایر مراجع معظم تقلید مشخصا در موضوعاتی چون وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، گرانی و تورم، نرخ ارز، کنوانسیون های خارجی از جمله FATF ، تسهیل مالی و خدماتی زیارت اربعین و مسائلی از این قبیل ، اظهار نظر و مطالبه صریح کرده اند اما صدا و سیما پوشش رسانه ای لازم برای نشر و پیگیری این مطالبات را به کار نگرفته است.