بهترین نمونه از اقتصاد مقاومتی اقتصاد آمریکاست | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانبهترین نمونه از اقتصاد مقاومتی اقتصاد آمریکاست

وقتی برخی از مسولین اقتصادی  از لزوم دنبال کردن و استقرار مدل اقتصاد مقاومتی سخن راندند بسیاری به گمان اینکه اقتصاد مقاومتی یک واژه و مفهوم من درآوردی و سخیف است که هیچگونه پشتوانه علمی و حقیقی و عینی ندارد بارها این موضوع را به چالش و بعضا تمسخر گرفتند .

بسیاری گمان بردند که اقتصاد مقاومتی برگرفته از اندیشه های ایدئولوژیک صرف و ضد امپریالیستی و انقلابی است که گروههای انقلابی داخل نظام ایران برای مقابله با آمریکا و صرفا مقاومت در برابر تحریمها از خود ابداع نموده اند.

حقیر نیز شخصا بارها از روی کنجکاوی به جستجو در مورد این مفهوم اساسی پرداخته و سعی کردم ببینم که آیا میتوان یک نمونه عینی از اقتصاد مقاومتی یا چیزی شبیه آن را در سطح جهان پیدا نمود؟

اما متاسفانه بخاطر عدم پرداختن محققین و چژوهشگران و اصحاب رسانه به این موضوع منابع بسیار محدود و در عین حال مخدوش و ناقصی را میتوانستم در این ساحت پیدا نمایم .

چندی پیش به مناسبتی و برای نوشتن و تدوین مقاله ای به ویژگیهای اقتصادی ، فرهنگی ، ژئوپولیتیکی و نهادی ایالت های 50 گانه ایالات متحده آمریکا برخوردم . بدین منظور سیر تاریخی، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی این ایالت ها را بررسی و ترکیب و تنوع و چیدمان صنایع و کسب و کارها و نحوه توزیع ثروت و امکانات دولتی و سرمایه گذاری و همچنین تفکیک نهادی را در این ایالت ها مورد مطالعه قرار دادم.

چیزی که بسیار شگفت انگیز بود اینکه در تمامی ایالات این کشور وسیع (که البته از موهبتهای طبیعی و ثروت منابع طبیعی زیادی نیز برخوردار بوده وهست) تمام ارکان و اولویتها و پایه های اقتصادی بر اساس مزیتهای موجود پایه گذاری شده است . وقتی در ایالت آیوا ذرت کشت میشود صنایع روغن گیری و تولید غذای حیوانات و صنایع غذایی در کنارش ایجاد شده است . در ایالت تگزاس به تناسب ویژگیهای جوی و طبیعی به کاشت پنبه مبادرت شده است . در کنار کشتزارهای وسیع پنبه صنایع تبدیلی تولید نخ و در کنار آن (در طول و ادامه  آن)(SEQUENTIAL) کارخانجات ریسندگی و بافندگی و...

در ایالات نفت خیز جنوب آمریکا در نزدیکی خلیج مکزیک صنایع پتروشیمی ، و در ایالات غربی مثل کالیفرنیا و نیومکزیکو و یوتا ونوادا فقط کشت گندم و جو و گیاهانی که آب بسیار کمی مصرف میکنند ..

در ایالت جورجیا به علت ویژگیهای خاص محیطی و اکولوژیک باغداری بخصوص گلابی و هلو وزردآلو.. و در ایالت پر بارش شرقی مثل نیوییورک، مریلند، ویرجینیا و... هنوز کشت دیم رواج زیادی دارد..

در زمینه صنعت نیز دقیقا صنایع خودروسازی در ایالتهای واشنگتن و شهری مثل دیترویت که صنایع  و سابقه قطعه سازی از قدیم درآنجا بوده و در ایالتهای غربی صنایع الکترونیک و..

رویهم رفته انگار گروهی نشسته اند و در طول تاریخ چند صد ساله (چهارصد ساله) فکر کرده اند که کدام ایالت به درد چه کسب و کار و صنعت و کشت و زرعی میخورد ، و صنایع دست بالاتر که ارزش افزوده ایجاد میکند با یک چیدمان بسیار جالب و منطقی در سطح این کشور توزیع شده اند مثلا صنایع آبجو سازی در ایالتهای دارای کشتزارهای وسیع جو و صنایع شراب سازی در تاکستانهای غرب کشور و  غیره..

 حالا این وضعیت را با کشور عزیزمان ایران که چند هزار سال سابقه تمدنی داشته است مقایسه کنیم در استانهای کم بارش و بیابانی مثل فارس و اصفهان (بخصوص اصفهان) کاشت برنج مواجهیم . چرا؟ آیا مزیتی در اصفهان و شهرستانهای اطراف  برای  کشت برنج وجود دارد؟ خیر . بلکه زمینهای آن اصولا حاصلخیزی کمتری دارد؟ آیا آب به وفور پیدا میشود؟ خیر . الان اصفهان و فارس با کمبود شدید آب مواجه هستیم؟ پس چرا باید جایی مثل اصفهان برنج کاشت؟> سود دطلبی و سود جویی.

خوب آیا در کشور کم آبی مثل ایران کاشت صیفیجات و هندوانه و خربزه و انواع طالبی و... مزیت است ؟ خیر ؟ پس چرا آبی که ارزش طلا دارد را مصروف کاشت صیفی جات میکنیم؟

آیا در کشوری که بزرگترین منابع گازی دنیا را در اختیار دارد و گاز نیز یک منبع تقریبا و به نسبت پاک بحساب می آید آیا بهتر نیست در شرایط کم برقی موجود ما بجای سرمایه گذاری در انرژی بادی (نیروگاههای بادی) نیروگاههای گازی احداث کنیم و بعد که از لحاظ اقتصادی صرفه ایجاد شد و برق خودمات تامین شد و توانستیم برق بسیاری را صادر کنیم (ارزش افزوده ایجاد شده بجای صادرات گاز ) آنوقت برای تنوع منابع تولید برق چند نیروگاه بادی(که هزینه بسیار زیادی را میطلبد) احداث کنیم؟

از این مثالها الی ماشاءا... میتوان زد .. و وقتی میبینیم که اقتصاد مقاومتی کاملا بر عکس در ایران نهادینه شده و وقتی میبینیم جایی مثل آمریکا بر پایه اقتصاد مقاومتی است میتوان بخوبی فهمید که چرا آمریکا میگوید اگر تمام دنیا از تجارت با آمریکا دست بکشند آمریکا براحتی به راه خود ادامه خواهد داد . و یک اقتصاد خود بسنده دارد...باید این مسایل را بیشتر مورد مداقه قرار دهیم . حالا برخی به اسم اقتصاد مقاومتی آلرژی دارند ..ایراد ندارد ..اسم آنرا بگذاریم اقتصاد درون زایا اقتصاد خودبسنده...با تشکر ..کارن