برترین«اسپیناف» ها 1 | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفانبرترین«اسپیناف» ها ۱


«بهتره به سال زنگ بزنی»

ترجمه تالیف:هومن ظریف

پس از موفقیت سریال«بریکینگ بد» و آغاز پخش سریال «بهتره به سال زنگ بزنی»،به معنای اسپیناف آن سریال،خوب است که به این بهانه این اصطلاح را بررسی کنیم.
سریال «بریکینگ بد»،با موقعیت های طنز سیاه با لایه های نئووسترن،ملودرام خانوادگی و کنتراست قابل توجه و منظم این سه موتیف در هر قسمت اش،توانست همزمان کانون توجه طرفداران سریال های جنایی،وسترن،ملودارم و حتی تاحدی قهرمانانه شود.
اما در سریال «بریکینگ بد» کمدینی نقش آفرینی قابل توجهی از خود نشان داد که این چشم نواز بودن حرکات او و البته بداهه گویی های طنزش،باعث شد که سازندگان «بریکینگ بد»،به این فکر بیافتند که برپایه کاراکتر او که حقوقدانی است طناز و که بیشتر به داد تبهکاران می آید تا نجات قانون،سریال جدیدی را تحویل مخاطبان دهند.
برپایه همین اتفاق بود که ترکیب واژه اسپیناف بیش از پیش در تیر رس نگاه مخاطبان فیلم ها و سریال ها قرار گرفت.اما این واژه غیر از ساحت سریال و فیلم ها کارکرد تجاری نیز دارد. اسپین آف وقتی اتفاق می افتد که یک شرکت بخشی از کسب و کار خود را واگذار کرده و یک نهاد کاملا مجزا ایجاد می کند و در پی آن به دنبال توسعه حضور موثرتر در بازار رقابت و نهایتا کسب سود تجاری بیشتر است.
به طور مثال ممکن است یک شرکت یکی از زیرمجموعه های تجاری بزرگ خود که پیشرفت کمتری داشته است را (به اصطلاح) اسپین آف کند تا بتواند بر یک محصول یا خدمت با بستر رشد قوی تر تمرکز نماید. اغلب این انتظار نیز وجود دارد که شرکت های اسپین آف شده به عنوان یک نهاد مستقل، ارزش بیشتری نسبت به وقتی که جزیی از یک کسب و کار بزرگتر هستند، داشته باشند.
در حال حاضر اسپین آف در دنیا رواج بسیاری دارد، به گونه ای که بر طبق آمار در آمریکا سالانه حدود ۵۰ مورد اسپین آف شکل می گیرد. از میان شرکت های صاحب نام دیگر نیز می توان به سامسونگ به عنوان بزرگترین تولید کننده پانل های فلت در دنیا اشاره کرد که در سال ۲۰۱۲ بخش کم سودتر تولید تلویزیون های ال سی دی را به جهت تمرکز بیشتر بر تولید نسل جدید باریک تر و شفاف تر تلویزیون، اسپین آف نمود.
به صورت خلاصه می توان گفت یک شرکت با توزیع بخشی از منافع مالکیتی خود در یک واحد کسب و کار تحت عنوان تقسیم سود سهام بین سهامداران موجودش، اسپین آف می کند و سرمایه گذار می تواند مثلا سهام ۱۰۰۰ ریالی شرکت مادر را با سهام ۱۱۰۰ ریالی شرکت اسپین آف جابجا نماید. لازم است به این نکته توجه نمود که در بسیاری مواقع، مدیریت شرکت جدید، از مدیران شرکت مادر انتخاب می‌شود و اغلب، شرکت جدید دارای فرصت‌هایی نظیر پشتیبانی شرکت مادر نیز می‌شود؛ البته این به معنی تاثیر شرکت جدید از نام و نشان و تاریخچه شرکت مادر نیست. از طرف دیگر ایجاد شرکت جدید می‌تواند سبب شود برخی ایده‌ها و نظریات که در محیط قدیمی فراموش شده‌اند، در محیط جدید جان دوباره گرفته و رشد کنند. در سال های اخیر از اسپین آف در کشور ما با عنوان شرکت های زایشی یاد شده است که می توان وجه تسمیه آن را ایجاد یک شرکت کوچک از بطن یک شرکت به نسبت بزرگ و قدرتمند دانست.
اما آنچه در ساحت هر سینما و مخصوصا در فرایند سریال سازی باید به آن بسیار توجه کرد این است که اسپین آف،اگرچه می تواند در برگیرنده نوعی اقتباس باشد اما به هیچ وجه به معنای اقتباس نیست.
مثلا در سریال بریکینگ بد،آنچه به عنوان اسپیناف از این سریال مشهور درحال ساخت،یاد می شود،سریال زیبای «بهتره به سال زنگ بزنی» است.
در واقع به بهانه تمرکز بر زندگی یکی از کاراکتر های بریکینگ بد،با نام «سال»،که حقوقدانی است بزهکار،اتفاقات پیشین همان کاراکترهای به وجود آورنده سریال «بریکینگ بد» روایت می شود.
این مجموعه در شهر البوکرکی در ایالت نیومکزیکوی آمریکا ساخته و تهیه شده است. افسارگسیختن داستان والتر وایت (بریان کرانستون) معلم شیمی زحمتکش یک دبیرستان است که در ابتدای داستان متوجه می‌شود، دارای سرطان ریه است. او پیش از فرارسیدن مرگش، برای تأمین مالی خانواده‌اش به همراه دانش‌آموز پیشین خود، جسی پینکمن (آرون پاول) شروع به تولید و پخش مت‌آمفتامین (شیشه) می‌کند.
ساخت سریال «بریکینگ بد»،5 سال طول کشیده است اما قسمت های ابتدایی سریال شاید برخی از تماشاگران حرفه ای سریال را به اشتباه بیاندازد زیرا تمامی تصاویر با دوربین روی دست فیلمبرداری شده است و این قضیه شاید تماشاگر را درا نتخاب این سریال جذاب،به اشتباه بیاندازد.
در واقع این سریال در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۸، آغاز و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳ قسمت آخر آن از طریق شبکه کابلی ای‌ام‌سی در آمریکا و کانادا پخش شد.
این مجموعه توانسته شانزده جایزه امی را به دست بیاورد.مضاف بر این در سال ۲۰۱۳، نام این سریال در رکوردهای جهانی گینس به عنوان «تحسین برانگیزترین سریال تلویزیونی تاریخ» ثبت شده است.

سازنده «بریکینگ بد»، وینس گیلیگان است که سال‌ها نویسنده مجموعه پرونده‌های اکس پخش شده از شبکه فاکس بود.گیلیگن درصدد بود مجموعه‌ای بسازد که شخصیت اصلی آن از فردی خوب به نقشی منفی تبدیل شود اما این خواسته در اسپین آف شکل دیگری به خود می گیرد زیرا در این سریال،کاراکتر حقوقدان،از کودکی با دستبرد به صندوق پول فروشگاه پدرش،زندگی خود را بین گرگ یا گوسفند بودن را انتخاب می کند.
اگرچه کرانستون در زمان فصل چهارم گفت که: «به نظر من والت(معلم شیمی سریال بریکینگ بد) این را فهمیده که بهتر است گرگ باشد تا گوسفند.»اما آنچه دگردیسی از خیر به شر والتر وایت را از دگردیسی سال گودمن حقوقدان، جدا می کند این است که والتر وایت،با انگیزه حمایت از خانواده و اعتراض به نگاه های ترحم آمیز آشنایانی که اتفاقا برخی کاسبکارانه بنیاد خیریه تاسیس کرده اند،گرگ بودن را انتخاب کرده است.شاید این مقایسه درستی نباشد،اما اگر اتفاقا دو سریال بریکینگ بد و«خانه ورق یا خانه پوشالی» با شرکت «کویسن اسپیسی» را با یکدیگر مقایسه کنید متوجه شباهت های عجیبی در خاستگاه رفتاری «والت» و «فرانک آندر وود» می شویم.در واقع اگرچه «والت» به عنوان یک شهروند به بهانه دفاع از خانواده اش،متوسل به ریاکاری،قساوت قلب،قتل و فریبکاری می شود،«آندر وود» نیز به بهانه دفاع از ملت امریکا و چه بسا در راستای سیاست خارجی،به عنوان یکی از کشورهای پرقدرت دنیا،برای مصلحت بشری،متوسل به قتل،ریاکاری وسیاست بازی می شود.
هر دو کاراکتر،در هر دو سریال،به موقع خود،(البته «والت» کمتر)،مجبور هستند برای فریبکاری،نقاب مردمی به چهره خود بزنند.در سکانسی که «والت» در مدرسه به خاطر انفجار هواپیمای مسافربری به والدین و کودکان تسلی می دهد،در واقع ما با یک سیاستمدار مواجه می شویم.هردو سیاستمدار در هر دو سریال،در واقع برای رسیدن به مقاصد جاه طلبانه خود از این گزینه استفاده می کنند که «هدف،وسیله را توجیه می کند» .جمله ای مشهور که برگرفته از کتاب «شاهزاده» نیکولو دی برناردو دِ ماکیاولی فیلسوف سیاسی، شاعر، آهنگساز و نمایشنامه‌نویس است.
علاوه بر این،از لحاظ ساختاری نیز فست موشن های تیتراژ هر دو فیلم برای نشان دادن گذر زمان قابل مقایسه است و تنظیم زمانی هر اپیزود در هر دو سریال ،برای ایجاد کنتراست زندگی خانوادگی و ارتباط بین رفتار خانوادگی و اجتماعی هر دو کاراکتر،قابل تامل است.
جالب اینجاست که دلیلی اینکه گیلیگن،کارگردان «بریکینگ بد»، برایان کرانستون را برای بازی در نقش «والتر وایت» انتخاب کرد، همکاری «کرانستون» در یک قسمت از فصل ششم مجموعه علمی تخیلی« پرونده‌های اکس» بود. کرانستون در آن قسمت در نقش یک مرد ضد یهودی دارای بیماری ترمینال ظاهر شده بود که نقش اول مجموعه، فاکس مولدر را به گروگان گرفته بود. گیلیگن گفت که این شخصیت باید هم نفرت‌انگیز و هم قابل ترحم باشد که برایان تنها بازیگری بود که می‌توانست این نقش را بازی کند!https://amazonadviser.com/files/2015/12/o-better-call-saul-facebookjpg-444599_1280w.jpg