اسپیناف ها 9 | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفاناسپیناف ها ۹

مولفه مرد غمگین و دلربا!

ترجمه:هومن ظریف

در بخش پیشین این مطلب ،از «13 نشانه برای سریالی معتبر»که در سایت Vulture توسط «کاترین وان آرندوک» روایت شده است،6 نشانه را برشمردیم؛

1.سریال،شبیه رمان است.

2.شبیه یک فیلم سینمایی است.

3.سریال معتبر،اپیزودیک نیست،بخش بندی شده است.

4 .فصل نخست آن،فقط فصل نخست نیست بلکه یک بخش راهبردی است.

5. ایجاد خود آگاهی و کشف درون بیینده.

6. سیاهی.

واینک بخش هفتم؛ غافلگیری یا «این دیگه چی بود که الان اتفاق افتاد؟!»

شاید شما می دانید که در حال تماشای سریالی معتبر هستید که  دشوار است در همان لحظات نخست متوجه شوید و شاید در حال تماشای سریالی معتبر هستید با علم بر اینکه ممکن است چه اتفاقاتی بیافتد اما نمی توانید این اتفاقات را پیش بینی کنید.در یک سنت رایج تلویزیونی،منصفانه است که بینندگان نتوانند حدس بزنند که کدام هنرپیشه تاثیر بیشتری بر ادامه سریال دارد و اتفاقات جدی را رقم می زند و بینندگان به قول معروف آن را نمی گیرند، این بدان معنی نیست که بیننده باید چرخ دنده را دوباره اختراع کند.

البته این مساله به آن معنی نیست که شما با دیدن یک اپیزود «لژیون»[1] از سریال با خود بگویید که؛«وای،این باید جدی سریال زیبایی باشه،عجب چیزی دیدم» این قضیه شامل برخی سریال های دیگر هم می شود،مانند سریال «آقای ربات»،جهان غرب[2]،بازماندگان[3]و البته،سریال «پاپ جوان».

8.  همه بخش های سریال،مهم هستند.

بر اساس آنچه در بخش قبل گفته شد،همه بخش های سریال بصورت فزاینده و رشد کننده باید‌ دارای اهمیت باشد تا بتواند تلویزیون در رقابت با دیگر پخش کننده ها نظیر پخش کننده ها دیجیتالی خانگی،موفق باشد. در روزگاری به سر می بریم که شما توانایی آن را دارید که اپیزودی از فیلم را رد کنید و فرض کنید که آنقدر به روز باشید که بتوانید هر لحظه سریال را از تلویزیون رصد کنید.در نتیجه،اینکه همه بخش های سریال،ارزشمند باید باشد،به صورت به صورت فزاینده ای،سیاست هر سریال تلویزیونی شده است،و فریبندگی و ساختار جدی سریال،به یک صورت مورد توجه قرار می گیرند.

اما اگر دریافتید که سریال مد نظر شما،به نکات ظریفی اشاره دارد،سرنخ هایی که در سریال به دست می آیند،نیازمند هدیه های بصری و معنایی برای تماشاگران خود است تا در جریان رمزگشایی آنها،لذت ببرند،احتمالا شما در حال دیدن معیارهایی از نوع مولفه های یک سریال معتبر هستید.نکته اساسی در این زمان،دقت بیننده است –همانگونه که «نوئل مورای»[4] از این بحث در یادداشتی چنین یاد کرده  است؛«واسطه معتبر»،که در طبقه بندی فیلم های تلویزیونی،اعتبار را بازگو می کند،به گونه ای که اغلب،تحت بررسی دقیق قرار میگیرد،با تلاقی نظر طرفداران سریال و منتقدهای سینمایی،که هر نکته ای از سریال را موشکافانه مورد نظر قرار دهند،چه از لحاظ سبک و ژانر و چه از نظر پیام هایی که مستتر در بافت داستان قرار گرفته اند.این فرمول نه چندان معمول درباره سریال گمشده[5] انجام شده بود،اما در این میان سریال وسترنی و علمی تخیلی «جهان غرب»[6] در پایین ترین رده چنین تفاهمی بین منتقدان و تماشاگران است.

9. مولفه «مرد غمگین».پیش از این در این سایت چند گامی به تعریف  قهرمانانی هیجان زده  که مشت های گره کرده دارند،نزدیک شده بودیم.مردان خشنی که در سریال های تلویزیونی جایگاه قهرمانانه خود را حفظ کرده اند.با این اوصاف،این مساله ریشه در تاریخ دارد،به صورتیکه با ناخودآگاه جمعی ما پیوست ناگسستنی داشته است. قهرمانان جدی تلویزیونی که تقریبا همگی میانسال هستند،چه بسا بیشتر سفید پوست هستند،مردانی که اکثرا نقصی دارند که به رغم آن نواقص می خواهند راه و روش خود را در میان دنیا ایجاد کنند.آنها فرصت هایی دارند تا کم و بیش،زنان را مفتون خود کنند،واغلب فرصت های خوبی برای کنترل خشم خود دارند.برای دیدن این ویژگی ها،حتما به سریال های کارآگاه واقعی[7]،ری داناوان[8]،بیلیون ها[9]،آقای ربات،لژیون[10]،بهتره به سال زنگ بزنی،به چهارپا غذا بده[11]،بازماندگان وبسیاری از دیگر سریال هایی قدیمی که چنین قهرمانانی در خود پذیرا شده اند.

 

 

 

 

 

 [1] Legion نام مجموعه‌ای تلویزیونی است که نوآ هاولی برای شبکه اف‌ایکس ساخته است و براساس یکی از شخصیت‌های مارول کامیکس به نام لژیون نوشته شده است. این مجموعه، به سری فیلم‌های مردان ایکس ارتباط دارد.دیوید هالر با بازی دن استیونز، جهش‌یافته‌ای است که در کودکی به اسکیزوفرنی مبتلا شده است. از دیگر بازیگران این مجموعه می‌توان به آبری پلازا، بیل اروین، کیتی اسلتون و جین اسمارت اشاره کرد.اولین فصل این سریال، هشت قسمت دارد و اولین قسمت آن در ۸ فوریه ۲۰۱۷ پخش شده است.

[2] Westworld مجموعهٔ تلویزیونی وسترن مهیج در سبک علمی–تخیلی است که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی برای شبکهٔ اچ‌بی‌او ساخته شده‌است. این مجموعه براساس فیلمی با همین نام محصول ۱۹۷۳ است که نوشته و ساختهٔ مایکل کرایتون، رمان‌نویس آمریکایی است. در نوامبر ۲۰۱۶، شبکهٔ اچ‌بی‌او قرارداد ساخت فصل دوم این مجموعهٔ تلویزیونی را تمدید کرد که دارای ۱۰ قسمت خواهد بود.داستان این مجموعهٔ تلویزیونی در یک شهر بازی وسترن خیالی در غرب آمریکا اتفاق می‌افتد که ساکنان آن را انسان‌های مصنوعی که «میزبان» نام دارند، تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر، گروهی از انسان‌های واقعی که «تازه‌ واردان» یا «مهمانان» نام دارند، با پرداخت مبالغی زیاد می‌توانند وارد محوطهٔ پارک وست‌ورلد شوند و هرکاری که مایل باشند را انجام دهند و قادر خواهند بود تا با میزبانان هرطور که می‌خواهند رفتار کنند، بدون آنکه ترسی از تلافی توسط میزبانان داشته‌باشند.در آغاز داستان با دنیایی مواجه می‌شویم که درمورد آن هیچ اطلاعاتی نداریم و هرچه داستان به جلو می‌رود پاسخ برخی سوالات را در میابیم و سوالات اساسی‌تری برای ما ایجاد می‌شود.

[3] The Leftovers مجموعه تلویزیونی درام آمریکایی به تهیه کنندگی دیمون لیندِلوف و تام پِروتا و برگرفته از رمان پِرّوتا با همین نام است که از تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴ از شبکه اچ‌بی‌او پخش شد.فصل اول از ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴ تا ۷ سپتامبر، و فصل دوم از ۴ اکتبر ۲۰۱۵ تا ۶ دسامبر همان سال پخش شدند.بازماندگان دربارهٔ اتفاقات بعد از یک واقعه رستاخیز مانند است- مثل بازگشت مسیح برای انتقال افراد باایمان به بهشت- و تمرکز فیلم روی افرادیست که منتقل نشده‌اند و در زمین رها شده‌اند.

[4] Noel Murray

[5] Lost مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی است که زندگی بازماندگان سقوط هواپیمایی را که از سیدنی به لس‌آنجلس می‌رفته، به تصویر می‌کشد. آن‌ها در جزیرهٔ مرموز و گرمسیری در اقیانوس آرام جنوبی گیر افتاده‌اند. شیوه بیان داستان این سریال منحصربه‌فرد است. در طول هر قسمت، معمولاً بخش‌هایی از زندگی شخصیت‌های داستان در جزیره و بخش‌هایی از زندگی گذشتهٔ (یا گاهی آینده) آن‌ها را می‌بینیم. این مجموعه تلویزیونی، تحسین مردم و منتقدین را برانگیخت و منتقدان این سریال را در بین ۱۰ سریال برتر تاریخ تلویزیون آمریکا قرار داده‌اند.

[6] Westworld

[7] True Detective نام یک مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی ساختهٔ نیک پیزولاتو است و از شبکهٔ اچ‌بی‌او پخش می‌شود. فصل اول این سریال در چند خط زمانی اتفاق می‌افتد و بر روی تحقیقات دو پلیس برای یافتن قاتلی سریالی که دست به‌جنایت‌هایی زده، طی مدت ۱۷ سال متمرکز است.این سریال در فصل اول با نظرات مثبت و تحسین منتقدان روبرو شد؛ مجلهٔ آتلانتیک سریال کارآگاه حقیقی را «بهترین مجموعه تلویزیونی» خواند و متاکریتیک به این مجموعه، لقب «تحسین جهانی» داد. این سریال به سبک آنتولوژی ساخته شده است، بدین معنا که در انتهای هر فصل، داستان خاتمه یافته و فصل بعد با داستانی متفاوت و تیم بازیگری جدید ساخته خواهد شد.

[8] Ray Donovan مجموعه درام جنایی ساخته آن بایدرمن است که از شبکه کابلی شوتایم در آمریکا پخش می‌شود. تاکنون ۵ فصل از این سریال پخش شده و برای فصل ششم تمدید شده است

[9] Billions درباره یکی از نجات یافتگان حمله تروریستی به مرکز تجارت جهانی در روز یازدهم سپتامبر است.

 

[11] Feed the Beastسریالی که خود اقتباس از یک سریال دانمارکی است.