اسپیناف ها 10 | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفاناسپیناف ها ۱۰

نا امیدی،بیشتر قانون است تا‌ استثناء

ترجمه:هومن ظریف

در بخش پیشین این مطلب ،از «13 نشانه برای سریالی معتبر»که در سایت Vulture توسط «کاترین وان آرندوک» روایت شده است،9 نشانه را برشمردیم؛

1.سریال،شبیه رمان است

2.شبیه یک فیلم سینمایی است

3.سریال معتبر،اپیزودیک نیست،بخش بندی شده است.

4 .فصل نخست آن،فقط فصل نخست نیست بلکه یک بخش راهبردی است.

5. ایجاد خود آگاهی و کشف درون بیینده.

6. سیاهی.

7. غافلگیری یا «این دیگه چی بود که الان اتفاق افتاد؟!»

8.همه بخش های سریال،مهم هستند.

 9. مولفه «مرد غمگین».

دهمین مولفه ای که باعث موفقیت یک سریال می شود،چیزی نیست که نتوانید حدس نزنید.چیزی است که در کشورهای مختلف،مانند چین،سانسور می شود و در برخی از شبکه های تلویزیونی نیز،با ممنوعیت روبروست.به عنوان مثال آنچه در «اچ.بی.او»[1]دیده می شود،هرگز در شبکه «سی .بی .اس.»[2] دیده نمی شود و با ممنوعیت پخش مواجه خواهد شد.

این مولفه اغواگر تماشاگر،برای مرد غمگین ماجراهای ما،خیلی قابل دسترسی است.برهنگی در تارو پود سریال،بسته به نوع نگارش فیلمنامه و رابطه اش با صحنه های پرتنش و تعلیقی،کوتاه یا بلند است و نکته مهم این است که به هر ترتیب،وجود دارد. و بی تردید،چنین مولفه ای باعث می شود که مخاطب بزرگسال،با درد و رنج سریال را در حضور کودکان،دنبال کند؛«بازی تخت و تاج»،«جهان غرب» و «دختران»[3].

11.به معنای واقعی کلمه،هیچ چیز‌مضحک نیست.می دانید که شما، وقتی با مواردی به عنوان گل درشت،در فیلم مواجه می شود،مواردی سبک،سست،پفکی که به قول معروف در حد فاجعه ،بی نهایت بی معنی هستند،چه واکنشی انجام می دهید؟ بله.می خندید.بیشتر مواقع،معیار تلویزیون ایجاب می کند که پوزخندی یا لبخندی جتی از سر بی حوصلگی بر لب تماشاگر دیده شود.اگر شما راحت باشید چه بسا از ته دل نیز بخندید.اما آنچه که شما مشاهده می کنید به معنی کلیت آن سریال نیست.آیا در این سریال ها،بر اساس نوع کمدی های قدیمی،در لحظات کمیک،صدای خنده پخش می شود؟اگر چنین است،آن سریال را جزو سریال های سطحی بدانید.مواردی که فهرست شده اند در واقع درباره تولیدات داستانی است.درصورتیکه در سریال های تلویزیونی غیرداستانی که به نوعی تفسیر وقایع اجتماعی و رویدادهای خبری است،مانند؛«جان الیویه»[4]،«سامانتا بی»[5] و«سث میرز»[6] می توانند رویکرد کمدی داشته باشند،اما اگر شما کارجادوگری آنها را با تفاوتی آشکار از دیگر برنامه ها ببینید،متوجه خواهید شد آنچه بیش از هر چیزی شما را تحت تاثیر قرار داده ،تفسیر های هجو گونه آنها بوده است. سریال «جرم امریکایی»[7]، مثال مهمی از این نوع ژانرهاست،که به خوبی کارکرد طنز را  نشان می دهد،همانند سریال هایی چون؛«امریکایی ها»،سری جدید «عکس های سوخته»[8]،حتی سریال هایی با پیرنگ شوخ طبعی مانند؛«بیگانه»[9]،«دشمنی»[10] و کارشناسان س[11].

12.سریال هایی فقط جذاب نیستند بلکه قابلیت ایجاد افسردگی هم دارند.

آیا بر این تصور هستید که آنچه نگاه کرده اید باعث انبساط خاطر و شادی صرف شما شده است؟یا حتی باعث حس فاتحانه شما شده است؟ به خاطر همذات پنداری با شرایط کاراکتر،خوشحال شده اید؟غلغلک شده اید؟ به حس متعالی احساس زندگی نائل شده اید؟درباره شادی صرف،چه نظری دارید؟بله،اعتباری ندارد.کمدی های معتبری می تواند وجود داشته باشند که البته شاید لحظاتی شما را ناراحت کنند یا دست کم،گیج کنند.(چنین سریال هایی را ببینید:«سبدها»[12]،«آخرین انسان در زمین»[13]،«طلاق»[14]،«لویی»[15]،«دختران».[16]

به همین ترتیب، کمدی می تواند به درام های معتبر تبدیل شود، اما پاسخ احساسی غالب شما باید چیزی پیچیده تر و پیچیده تر از لذت ساده باشد.

 

درنوشتاری با عنوان «هیبت»،«الیزابت آلسوپ» نوشته است:«بیشتر قانون است تا  استثناء ».

 در واقع، مشاهده سریال «بازماندگان» جسارتی است و درک اینکه، هرچیزی به غیر از وجود‌ نا امیدی،ممکن نیست،برای این ویژگی موتیف نا امیدی، چنین حس مشابهی،در سریال «داستان ندیمه »The handmite’s Tale[17] برایم پیش می آید که از شبکه هولو پخش شده است.[1] HBO

[2] CBS

[3]  Girls سریال آمریکایی که برای اولین بار ۱۵ آوریل ۲۰۱۲ از شبکه اچ‌بی‌او پخش شد

[4] John نظیربرنامه «امشب با جان اولیور»که  برنامه ای گفتگو محور است و به صورت هفتگی در اچ‌بی‌او ایالات متحده پخش می‌شودوی پیش از این یکی از خبرنگاران برنامهٔ «نمایش روزانه بان جان استوارت» بودبرنامه از همان مشی برنامهٔ «نمایش روزانه» پیروی می‌کند و با کاوش اخبار، سیاست و رویدادهای کنونی در هفتهٔ اخبر به بررسی آن‌ها پرداخته و آن‌ها را به «هجو» می‌کشد.

[5] Samantha Beeکمدین کانادایی،نویسنده،تهیه کننده،مفسر سیاسی ،بازیگر،منتقد اجتماعی و مجری تلویزیون که برنامه روزانه تلویزیونی دارد.

[6] Seth Meyersکمدین آمریکایی،مفسر سیاسی و مجری تلویزیون در شبکه ان بی سی.

[7] American Crime جُرم آمریکایی،مجموعه تلویزیونی جنایی است که ابتدا در شبکه ای بی سی پخش شد.در این سریال موضوعاتی چون جنسیت و نژاد و طبقه مورد توجه قرار می گرفت.

[8] Shots Fired سریال 10 قسمتی امریکایی

[9] Outlanderمجموعه تلویزیونی درام آمریکایی است که براساس رمانی با همین نام نوشته دایانا گابالدون ساخته شده است.

[10] Feud

[11] Masters of Sex

[12] یک سریال کمدی سیاه تمام عیار امریکایی که از سال 2016 آغاز شده است.در این سریال «زاچ گالیفیانکیز»،که یکی از کارگردانان سریال نیز هست،در دونقش بازی می کند.نقش دلقک شکست خورده و برادر دوقلوی او.

[13]که با کارگردانی و بازیگری ویل فورته خلق شد. سریالی با ژانر کمدی پسارستاخیزی

[14] کمدی به کارگردانی شارون هورگان.ساخته شده در شبکه اپ بی او.

[15] لویی نام سریال دراماکمیکی است با ملغمه ای از ژانرهای هجو،ترسناک سوررئال،ماکمنتری(مستند شبه واقعیت) یا کرینج کمدی(شبیه ساختار فیلم سلطان کمدی مارتین اسکورسیزی).در دهه 2010 در فهرست ده سریال برتر منتقدان بود و چندین جایزه امی را از آن خود کرد. نویسندگی، کارگردانی، تدوین و تولید کننده مجموعه، لوئیز سی.کی. استندآپ کمدین آمریکایی است. او در این مجموعه در نقشی خیالی از خود بازی می‌کند. یک کمدینی که به تازگی طلاق گرفته و دو دختر کوچک خود را در نیویورک بزرگ می‌کند. این مجموعه نسبت به دیگر مجموعه‌های کمدی، روند غیرمعمول و آزادی دارد که شامل داستان‌های با خط داستانی نامرتبط از زندگی لوئی و اجراهای استندآپ او است..

 

[17] سرگذشت ندیمه یا قصهٔ ندیمه (نام کتاب ترجمه شده در ایران) رُمانی نوشتهٔ مارگارت اتوود و منتشر شده در سال ۱۹۸۵ است. این رمان در ژانر علمی تخیلی جا می‌گیرد، هرچند خود نویسنده، با این که کتابش برندهٔ جایزه آرتور سی کلارک که مخصوص کتاب‌های علمی تخیلی است شده، با این نظر موافق نیست.

این کتاب در سال ۱۳۸۲، توسط سهیل سُمی ترجمه شد و انتشارات ققنوس آن را به چاپ رساند. در این ترجمه، نام اثری از پروفسور پیزوتو (شخصیتی در کتاب) که در قسمت ملاحظات تاریخی پایان داستان یاد می‌شود، «خاورمیانه و جلید: دو حکومت تئوکراتیک در اواخر قرن بیستم از نگاه دفترچه‌های خاطرات» ترجمه گردیده؛ در حالی که عنوان اثر در متن اصلی، بی‌پرده از کشور ایران نام می‌برد.

تاکنون دو اثر بصری از آن ساخته شده است.یکی فیلمی با همین نام است. فیلمی در سبک علمی–تخیلی به کارگردانی فولکر اشلوندورف است که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و هارولد پینتر،کارگردان آن بود.

و سریالی به همین نام که  در ۱۰ قسمت در سال ۲۰۱۷ از کانال هولو پخش شده است و کارگردان آن بروس میلر است که هشت و شش از ده،رتبه آن در سایت آی ام دی بی و 95 درصد در روتیتن توماتو و چهار و هشت از پنج از هولو است.