از سوی رئیس‌جمهور صورت گرفت: ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای اجرا/ سختی کار معلمان بازگشت ۱۳۹۷/۰۶/۳۰ | پورتال تفریحی و سرگرمی بروزفاناز سوی رئیس‌جمهور صورت گرفت: ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای اجرا/ سختی کار معلمان بازگشت ۱۳۹۷/۰۶/۳۰

از سوی رئیس‌جمهور صورت گرفت:
ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای اجرا
۱۳۹۷/۰۶/۳۰
رئیس‌جمهور، یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ کرد.
بر این اساس در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهور «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را جهت اجرا به «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ کرد.
خبر دیگر اینکه سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در صفحه شخصی خود با انتشار نامه‌ای از ارسال استعلام وزارت کشور از دیوان محاسبات کشور و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به منظور اعلام صریح نظرات آنها درباره شمولیت شهرداران در قانون منع بکارگیری بازنشستگان خبر داد و نوشت: برای ایجاد هماهنگی، وحدت نظر و تمهید هرچه بهتر در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان امروز در مکاتبه با معاون حقوقی رئیس‌جمهور و رئیس‌دیوان محاسبات کشور اعلام نظر صریح آنها درباره شمولیت شهرداران در این قانون را درخواست کردم.
جزئیات قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان
گفتنی است عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهیان هفته گذشته اعلام کرد: «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که با اصلاحاتی در جلسه مورخ 6 شهریور 1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 21 شهریور سال جاری شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»
وی همچنین در ارتباط تلفنی با خبر۲۱ شبکه اول با بیان اینکه قانون منع بکارگیری یا پایان همکاری بازنشستگان تا 2 ماه آینده لازم‌الاجراست، افزود: طی بندهای الف، ب، ج این مصوبه بکارگیری بازنشستگان دولتی در جایگاه‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور و نواب رئیس‌مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان و معاونین رئیس‌جمهور بلامانع اعلام شده است.
کدخدایی تاکید کرد: بندهای (د) و (ه) ماده 71 قانون مدیریت کشوری که شامل استانداران و سفرا و معاونین وزراء است مشمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان می‌شود. البته در این مصوبه استثنائاتی هم برای جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای 3 سال و فرزندان شهدا دیده شده است.
وی با ‌اشاره به استثنائات دیگری در برخی دستگاه‌ها گفت: نیروهای مسلح تابع قوانین دیگری هستند.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: رویه اجرای این مصوبه مشمول فرصتی 2 ماه است و سازمانها و ارگان‌هایی که این قانون برایشان صادق است ظرف 2 ماه باید درخصوص اجرای آن اقدام کنند و ضمانت اجرای این قانون مانند دیگر قوانین، جرم انگاری یا انفصال از خدمت خواهد بود.
استانداران و فرماندارانی که بازنشسته می‌شوند
پیش از این حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، برخوار و میمه در گفت‌و‌گو با «الف» اظهار داشته بود: طبق قانون از زمان ابلاغ این قانون برای اجرا، بازنشستگان ظرف 2 ماه باید ادارات را ترک کنند و اگر از اجرای قانون استنکاف شود، مدیران ادارات که برای افراد بازنشسته حکم مسئولیت صادر کرده‌اند، از ادامه خدمت در دستگاه‌های دولتی محروم خواهند شد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه در حال حاضر حدود سه هزار بازنشسته مشغول به کار در ادارات دولتی و نهادهای عمومی داریم، پیش‌بینی کرد که درنهایت تا سه ماه آینده بازنشستگان از ادارات دولتی و نهادهای عمومی خداحافظی کنند.
حاجی دلیگانی گفت: در حال حاضر حدود 15 استاندار که بعد از بازنشستگی، استاندار شدند، با اجرای این قانون باید جای خود را به نیروهای جوان‌تر بدهند. همچنین تعدادی از شهرداران، معاونین وزرا، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل باید برکنار شوند.
بر اساس گزارش فارس استانداران آذربایجان شرقی، ایلام، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، همدان و یزد بازنشسته هستند و با قانون مصوب باید جای خود را به استانداران جدید بدهند.


محاسبه سنوات حق‌التدریس به نرخ زمان استخدام
 سختی کار معلمان بازگشت
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش از برطرف شدن سه مشکل فرهنگیان خبر داد.
  به گزارش تسنیم،‌ علی الهیار ترکمن اظهار داشت: براساس مجوزهایی که از شورای توسعه مدیریت و شورای حقوق و دستمزد اخذ شد 120 امتیاز سختی کار که از فیش حقوقی فرهنگیان کسر شده بود، برگردانده شد و از روز سه‌شنبه گذشته فرایند اصلاح احکام حقوقی فرهنگیان آغاز شده و تا اواسط این هفته تمام احکام حقوقی اصلاح خواهد شد.
ترکمن افزود: مشکل دیگر مربوط به محاسبه سنوات حق‌التدریس در زمان بازنشستگی فرهنگیان بود و براساس پیگیری‌هایی که انجام شد از این به بعد تمام فرهنگیانی که سنوات حق‌التدریس داشتند به نرخ زمان استخدام کسورات بازنشستگی آنها محاسبه و اجرا می‌شود. وی ادامه داد: موضوع  دیگر بحث تسویه پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 96 بود که قسط سوم را چند روز پیش دریافت و به استان‌ها ابلاغ کردیم که به حساب بازنشستگان واریز می‌شود.